Domů Dění v regionech Na nové kotle...

Na nové kotle zamíří příští rok téměř půl miliardy korun, plánují na severu Moravy

kotlíkové dotace

Moravskoslezský kraj nemá pověst regionu, který by se mohl chlubit čistým ovzduším. Svůj podíl na tom mají i neekologické kotle v rodinných domech. Na jejich výměny můžou ale tamní obyvatelé získat v příštím roce až 469 milionů korun z evropských dotací. Další peníze plánuje přihodit i kraj.

„Podíl malých zdrojů na celkové bilanci prachu v Moravskoslezském kraji roste. Výměna jednoho kotle znamená úsporu emisí prachu v objemu až 100 kilogramů ročně,“ okomentoval plán na masivní dotace výměny kotlů hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

V předchozích letech putovaly na nové kotle peníze z rozpočtů Ministerstva životního prostředí a jednotlivých krajů. Do budoucna ale poslouží pro stejný účel evropské fondy, ve kterých je na to přichystáno přes devět miliard korun. Z nich chce Moravskoslezský kraj na příští rok získat až 469 milionů. Další peníze mají podle Nováka dostat lidé i z krajské kasy. Z „eráru“ by tak domácnosti zaplatily až 90 procent nákladů na nový kotel.

Investice se projeví okamžitě

Investice do lokálních topenišť se podle Nováka vyplatí. „Každá vynaložená koruna je pětkrát efektivnější než u průmyslové investice a na zlepšení kvality ovzduší se projeví okamžitě,“ podotknul hejtman.

Celkem může Moravskoslezský kraj získat na nové kotle v programovém období 2014–2020 až 1,4 miliardy korun. Žádost o peníze na příští rok musí podat do konce letošního září. „Pokud budeme úspěšní, a já jsem přesvědčen, že ano, vyzveme domácnosti, aby požádaly o příspěvek na energetické úspory v domech,“ řekl náměstek moravskoslezského hejtmana pro evropské fondy Martin Sikora.

Peníze budou moci lidé čerpat na nové kotle na pevná paliva, biomasu nebo kombinaci obou, které dosáhnou minimálně na emisní třídu 5+. Dál jsou dotace určeny na tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle.

Maximální částka 150 tisíc

„Výše nové dotace bude odstupňována podle typu kotle – 70 až 80 procent nákladů domácností z maximální částky 150 tisíc korun,“ předestřel Sikora. Záležet bude také na tom, zda je dům v oblasti, která má se znečištěným ovzduším dlouhodobý problém. „V takovém případě získá žadatel další pětiprocentní výhodu,“ doplnil náměstek.

Hejtman Novák chce ekologické kotle dostat i do domácností s nízkými příjmy. „Oslovil jsem krajské zastupitele, aby podpořili návrh navýšit dotace pro nízkopříjmové domácnosti o dalších pět procent z rozpočtu kraje. Nový kotel tak bude pro tyto lidi dostupnější. Doporučil jsem i starostům obcí a primátorům měst, aby podpořili svoje občany stejným způsobem,“konstatoval.

Kdo má na severu Moravy zájem o výměnu kotle, může se dozvědět podrobnosti o novém programu na speciální webově stránce či telefonním čísle. „Počítáme s tím, že zaměstnanci krajského úřadu budou k dispozici domácnostem na pravidelných informačních dnech v jednotlivých obcích s rozšířenou působností,“ uzavřel náměstek hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík.

Se svými dotazy ke „kotlíkové dotaci“ se mohou občané obracet na Krajský úřad Moravskoslezského kraje, tel. 595 622 355, e-mail: kotliky@kr-moravskoslezsky.cz.

Žádné komentáře

Napište komentář

Doplňte správně hádanku *