Domů Dění v regionech Na nové kotle...

Na nové kotle zamíří příští rok téměř půl miliardy korun, plánují na severu Moravy

0
kotlíkové dotace

Moravskoslezský kraj nemá pověst regionu, který by se mohl chlubit čistým ovzduším. Svůj podíl na tom mají i neekologické kotle v rodinných domech. Na jejich výměny můžou ale tamní obyvatelé získat v příštím roce až 469 milionů korun z evropských dotací. Další peníze plánuje přihodit i kraj.

„Podíl malých zdrojů na celkové bilanci prachu v Moravskoslezském kraji roste. Výměna jednoho kotle znamená úsporu emisí prachu v objemu až 100 kilogramů ročně,“ okomentoval plán na masivní dotace výměny kotlů hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

V předchozích letech putovaly na nové kotle peníze z rozpočtů Ministerstva životního prostředí a jednotlivých krajů. Do budoucna ale poslouží pro stejný účel evropské fondy, ve kterých je na to přichystáno přes devět miliard korun. Z nich chce Moravskoslezský kraj na příští rok získat až 469 milionů. Další peníze mají podle Nováka dostat lidé i z krajské kasy. Z „eráru“ by tak domácnosti zaplatily až 90 procent nákladů na nový kotel.

Investice se projeví okamžitě

Investice do lokálních topenišť se podle Nováka vyplatí. „Každá vynaložená koruna je pětkrát efektivnější než u průmyslové investice a na zlepšení kvality ovzduší se projeví okamžitě,“ podotknul hejtman.

Celkem může Moravskoslezský kraj získat na nové kotle v programovém období 2014–2020 až 1,4 miliardy korun. Žádost o peníze na příští rok musí podat do konce letošního září. „Pokud budeme úspěšní, a já jsem přesvědčen, že ano, vyzveme domácnosti, aby požádaly o příspěvek na energetické úspory v domech,“ řekl náměstek moravskoslezského hejtmana pro evropské fondy Martin Sikora.

Peníze budou moci lidé čerpat na nové kotle na pevná paliva, biomasu nebo kombinaci obou, které dosáhnou minimálně na emisní třídu 5+. Dál jsou dotace určeny na tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle.

Maximální částka 150 tisíc

„Výše nové dotace bude odstupňována podle typu kotle – 70 až 80 procent nákladů domácností z maximální částky 150 tisíc korun,“ předestřel Sikora. Záležet bude také na tom, zda je dům v oblasti, která má se znečištěným ovzduším dlouhodobý problém. „V takovém případě získá žadatel další pětiprocentní výhodu,“ doplnil náměstek.

Hejtman Novák chce ekologické kotle dostat i do domácností s nízkými příjmy. „Oslovil jsem krajské zastupitele, aby podpořili návrh navýšit dotace pro nízkopříjmové domácnosti o dalších pět procent z rozpočtu kraje. Nový kotel tak bude pro tyto lidi dostupnější. Doporučil jsem i starostům obcí a primátorům měst, aby podpořili svoje občany stejným způsobem,“konstatoval.

Kdo má na severu Moravy zájem o výměnu kotle, může se dozvědět podrobnosti o novém programu na speciální webově stránce či telefonním čísle. „Počítáme s tím, že zaměstnanci krajského úřadu budou k dispozici domácnostem na pravidelných informačních dnech v jednotlivých obcích s rozšířenou působností,“ uzavřel náměstek hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík.

Se svými dotazy ke „kotlíkové dotaci“ se mohou občané obracet na Krajský úřad Moravskoslezského kraje, tel. 595 622 355, e-mail: kotliky@kr-moravskoslezsky.cz.