Domů Dění v regionech Kraj vybere m...

Kraj vybere méně na daních. Na jihu Moravy tak ubude investic

0

S více než šesti miliardami korun plánují příští rok hospodařit jihomoravští radní. Kraj tak bude operovat s téměř stejným rozpočtem jako letos. Podle odhadů však do krajské pokladny přiteče méně peněz z daní. Kraj proto pokryje především ty investice, na které získá dotaci z EU.

Takové jsou výstupy z včerejšího jednání radních Jihomoravského kraje, na kterém si vyslechli, jak pokračují přípravy krajského rozpočtu pro příští rok. Zatím se však jednalo jen o předběžný návrh. Finální podobou rozpočtu se budou radní zabývat až příští úterý.

„Jihomoravský kraj chce v příštím roce hospodařit s částkou přibližně 6,1 miliardy korun, což je prakticky totožný rozpočet jako letos. V tuto chvíli je už návrh rozdělený podle jednotlivých odborů a investičních akcí. Co se týká příjmů, máme konzervativní odhad. Příjmy z daní totiž nedosáhnou výše jako v letošním roce, určitě se sníží objem investic,“ uvedl náměstek hejtmana Stanislav Juránek.

Na jaké konkrétní investice kraj peníze použije, bude ale jasné až před Vánocemi. Zastupitelé totiž rozpočet schválí až 20. prosince. Už teď je však jasné, že peněz na investice bude méně než loni. „Pokryjeme především investice, na které získáme dotace, třeba z Operačního programu životního prostředí. Takové jsou smysluplné a do budoucna nám sníží provozní náklady,“ vysvětlil Juránek.

Omezení investic se však netýká projektu Moravian Science Centre Brno v areálu Brněnského výstaviště. Jihomoravští radní tu plánují vytvořit moderní centrum popularizace, propagace a medializace vědy a výzkumu za přibližně šest set milionů korun. Pětaosmdesát procent z této částky totiž financuje EU.

„Dnes rada doporučila zastupitelstvu zřídit příspěvkovou organizaci, která bude toto science centrum řídit. Zároveň jmenovala dočasného ředitele této organizace, což je stávající manažer projektu Lukáš Richter,“ řekl náměstek hejtmana Václav Božek s tím, že v současnosti je připraven druhý stupeň výběrového řízení na zpracovatele expozice, která tam bude umístěna. „Pokud jde o výběrové řízení na stavbu, tato veřejná zakázka bude oznámena na prosincovém zasedání krajského zastupitelstva. Stávající harmonogram počítá s tím, že stavba by byla zahájena v srpnu příštího roku a ukončena v listopadu 2014,“ dodal Božek.