Domů Dění v regionech Kubásek: Chce...

Kubásek: Chceme, aby jednou nebylo co uklízet

0

Nejen dobrý pocit ze zapojení víc než 65 tisíc dobrovolníků a uklizení víc než 1600 tun odpadu přetrvává v pořadatelích celorepublikové úklidové akce Ukliďme Česko. Vědí, že úklid mohl být ještě větší. Nebýt občasných problémů s komunikací. A také s větším množstvím peněz. Velké ambice do příštích let však zůstávají.

Foto: uklidmecesko.cz

Miroslav Kubásek

Se zajištěným rozpočtem mohla být čísla ještě vyšší. „Akce mohla naboptnat do ještě větších rozměrů. Ale alfa a omega jsou peníze. Partneři nám slibují, že nám dají vědět do konce roku. A pak si vzpomenou čtrnáct dní před akcí,“ upozorňuje na komplikace předseda organizace Ekosmák Miroslav Kubásek.

Organizátoři tak sbírali drobnější částky. Tomu by rádi předešli v příštích letech.

Ideální by byl schopný partner, který by vzal projekt pod svá křídla a my nemuseli počítat sumy po desítkách tisíc,“ upozornil Kubásek, podle něhož měl třetí ročník akce rozpočet jeden a půl milionu korun.

Vzorem je pro něj Slovinsko. Tam se před několika lety do podobného projektu zapojila i armáda nebo prezident. „Potom vydali detailní  report, ze kterého jsme potom vycházeli,“ uvedl Kubásek s tím, že ve Slovinsku se do akce zapojilo deset procent obyvatelstva. „To je i náš sen. Takové číslo má dopad, že pak úklid jde vlastně samospádem. Letošní vize byla zapojit sto tisíc dobrovolníků. Na konci roku se jich snad dopočítáme,“ prohlásil vysokoškolský pedagog Kubásek.

Ukliďme Česko se někdy potýká i s neporozumněním ze strany úředníků. To naopak neschází dětem. Ty toho sice tolik neuklidí, zato se však naučí třídit odpad a pečovat o prostředí, ve kterém žijí. Projekt, zaměřený hlavně na černé skládky, tak může růst i v dalších letech. Až je svému cíli. „Chceme, aby jednou nebylo co uklízet,“ dodal.