Domů Dění v regionech Kvůli seriálu...

Kvůli seriálu Vinaři čeká letos jižní Moravu příval turistů

0
Novela vinařského zákona

Jihomoravský kraj je druhým nejnavštěvovanějším regionem Česka hned po Praze. Jen ve třech českých krajích se navíc ve vrcholné turistické sezónně ubytovalo více hostů než loni a Jihomoravský kraj je jedním z nich. Letos má přitom jižní Moravu navštívit ještě více lidí. Dobrou reklamu totiž regionu udělal seriál Vinaři, míní náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Božek.

Statistika za celý loňský rok ještě není k dispozici, ale už čísla za prvních devět měsíců ukazují, že Jihomoravský kraj svou pozici druhého nejnavštěvovanějšího regionu Česka vloni neztratil.

Celkem se v kraji ubytovalo přes milion dvě stě tisíc hostů, z nichž asi třetina přijela ze zahraničí. Oproti loňskému roku se počet lidí, kteří na jižní Moravě přenocovali, zvýšil o necelých pět procent. „Problém není počet, ale doba setrvání. Aby nám sem hosté nejezdili jenom na skok,“ komentoval výsledek cestovního ruchu náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Božek. To podle něj závisí hlavně na tom, jestli mají turisté k dispozici kvalitní služby a dost možností, jak se zabavit.

Nejnavštěvovanější památkou je zámek Lednice

Že na jeho slovech zřejmě něco bude, dokazuje i to, že se nejnavštěvovanější památkou loňského roku stal zámek v Lednici, kam zavítalo téměř 380 tisíc turistů. „Na tento úspěch má vliv i nádherné okolí zámku a rozvinutá turistická infrastruktura a služby,“ sdělila ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Zuzana Vojtová s tím, že v Lednici hosté určitě nemají problém najít kvalitní ubytování nebo dobrou restauraci či kavárnu.

Při podobných úspěších hraje podle Božka kraj jen doplňující roli, přesto ale na podporu turisticky atraktivních projektů přispívá dost peněz. „Kraj finančně podporuje Turistická informační centra a za loňský rok dal jedenáct milionů na stavbu nových cyklostezek a dva miliony na údržbu těch stávajících. Kromě vinařství totiž láká region hlavně na cykloturistiku,“ doplnil Božek.

Bohatá vinařská tradice je podle něj také důvod, proč by se měl letos počet turistů na jižní Moravě zvýšit mnohem výrazněji než loni. „Počítám, že nárůst by mohl být kolem deseti, patnácti procent. A to zejména díky seriálu Vinaři, který kraj také podpořil,“ vysvětlil náměstek.

S tím souhlasí i Vojtová, i když se podle ní seriál mnoha skutečným jihomoravským vinařům příliš nezamlouval. „Je to výborná reklama. Lidé odjinud nejsou tak postiženi pýchou na vinařskou kulturu jako my a vnímají díky seriálu tento region jako příjemné místo na trávení volného času,“ uzavřela.