Domů Dění v regionech Ostrava se má...

Ostrava se má za tři roky konečně zbavit kontaminovaných lagun. Vytěžené kaly shoří

0
laguny Ostramo

V ropných lagunách, které zdědila Ostrava po bývalé chemičce Ostramo, zbývá i po letech čištění ještě 90 tisíc tun nebezpečných kalů. Do tří let má ale kontaminované bahno zmizet. Za víc než 400 milionů korun jej pro státní podnik DIAMO vytěží a odveze firma AVE CZ odpadové hospodářství. Do dalších dvou let nezůstane po kalech nic kromě spalin, mají se totiž energeticky využít. Vedení Moravskoslezského kraje se však takový postup nelíbí.

„Mám pro Ostravu dobrou zprávu. Po dlouhé době pokročí likvidace ropných lagun, které tíží obyvatele města řadu let,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Za odstranění jedné z největších ekologických zátěží v České republice už téměř dvacet let zodpovídá státní podnik DIAMO. Ten teď dokončil výběrové řízení na odstranění zbývajících kalů a zakázku za 429 milionů korun (bez DPH) přiklepl odpadářské firmě AVE CZ.

„Podpis smlouvy představuje významný krok kupředu. Její naplnění nejen prospěje životnímu prostředí, ale také citelně uleví obyvatelům okolí,“ komentoval uzavření smlouvy ředitel státního podniku DIAMO Tomáš Rychtařík. V budoucnu totiž hrozilo, že by škodliviny z kalů mohly například prosáknout do zdrojů pitné vody v Ostravě-Nové vsi.

Rozhodovala nejnižší cena

Firmy musely v tendru konkrétně říct, jak chtějí desítky tun znečištěného bahna odstranit. Jedna z podmínek navíc zněla i tak, aby s jejich řešením souhlasilo Ministerstvo životního prostředí. „Nabídky byly následně hodnoceny podle kritéria nejnižší nabídkové ceny,“ dodal Rychtařík.

Bezmála dvaadevadesát tisíc tun kalů má AVE CZ vytěžit a odvézt za následující tři roky. Nejdřív ale musí dostat všechna potřebná povolení a její postup sanace projde například i procesem EIA. Kdyby v něm neuspěl, může DIAMO vybrat dalšího z pěti účastníků výběrového řízení.

Co se ale s vytěženým odpadem stane? Do pěti let má být energeticky využit a definitivně zlikvidován. V tom ale vidí problém hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

„Nemá smysl kontaminovaný materiál přesouvat jinam. Jen samotná jeho přeprava představuje nezanedbatelné finanční náklady a negativní vlivy na životní prostředí a veřejné zdraví. Také využití tohoto materiálu jako paliva je nejen příliš nákladné, ale nese sebou i nevoli obyvatel lokalit, kde se zpracovává,“ upozornil hejtman.

Kaly vyčistit a znovu uložit?

Ideálním řešením by podle Nováka bylo, kdyby byly kaly z laguny na místě zbaveny škodlivých látek a vyčištěná zemina uložena zpět. Takový postup by ale zřejmě přišel výrazně dráž, než způsob sanace, který navrhuje AVE CZ. A ve fondech na dekontaminaci ostravských lagun už o moc víc peněz nezbývá. „Z aktuálních informací Ministerstva financí vyplývá, že po odečtení doposud vynaložených nákladů na předchozí sanační práce, zbývá na dokončení sanace lagun Ostramo okolo 560 až 580 milionů korun,“ předestřel ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza.

Do areálu dnešních lagun Ostramo se od konce 19. století ukládaly odpady z rafinérské výroby. V polovině 60. let 20. století k nim přibyly odpady z regenerace použitých mazacích olejů. Vzhledem k rozsahu technické a finanční náročnosti jejich likvidace převzal po ukončení činnosti chemičky Ostramo v roce 1996 odpovědnost za tuto ekologickou zátěž stát. Správu a zajištění sanace dostal na starost státní podnik DIAMO.

Tehdejší vláda zároveň souhlasila s použitím peněz z Fondu národního majetku na odstraňování škod v řádech miliard korun. Veřejnou zakázku na sanaci lagun získalo Sdružení Čistá Ostrava. Vytěžilo zhruba 200 tisíc tun kalů. Ukázalo se ale, že v lagunách je dalších zhruba 90 tisíc tun kalů, se kterými se původně nepočítalo.