Domů Dění v regionech Letní parková...

Letní parkování v centru na dvě hodiny zadarmo. V Brně otevřou nový parkovací dům

0

Najít prázdné parkovací místo v centru Brna je malý zázrak. Počínaje příštím týdnem však řidičům usnadní parkování ve městě nový parkovací dům na ulici Kopečná. Nabídne jim osmaosmdesát parkovacích míst, výtahem navíc můžou vyjet na střechu budovy, která je mostkem spojená s chodníkem naproti Denisovým sadům. Veřejnosti se dům otevře 2. června v osm hodin ráno.

„Jsem přesvědčen, že potěšíme všechny řidiče, kteří potřebují vyřídit cokoliv v centru. Ať už pracovně či si vyjdou za zábavou. Provoz je sedm dní v týdnu, čtyřiadvacet hodin denně,“ uvedl Petr Kratochvíl, předseda představenstva společnosti Brněnské komunikace, která je investorem celé stavby.

Už na první pohled vypadá parkovací dům na ulici Kopečná jinak, než jak jsou řidiči v Brně zvyklí. Nečeká je žádný výjezd po úzké rampě do kdovíkolikátého patra. S autem zajedou jako do garáže, zatáhnou ruční brzdu a o víc už se starat nemusí. Do jedné ze tří věží, kam jsou auta zakládána v sedmi vrstvách jako lejstra do kartotéky, jim auto vyzdvihne automat. Každá ze tří věží navíc pracuje nezávisle, je tedy možné najednou zaparkovat nebo vyparkovat i tři auta současně.

Jak se v novém domě parkuje, si vyzkoušela i jednatelka společnosti Magnus Regio, vydavatele Moravského hospodářství, Magda Slaninová. „Parkování je poměrně jednoduché a logické. Pouze se zajede dovnitř a systém sám auto pro výjezd otočí, takže vyjíždíte čumákem napřed. To ocení všichni, kteří neradi couvají. A i když zapomenete, ve které z věží jste zaparkovali, tak se při placení v platebním automatu vjezd automaticky přihlásí sám,“ popsala svou zkušenost.

Kavárna s výhledem na Denisovy sady

Na střeše budovy, kam se z Kopečné mohou dostat lidé výtahem, vznikne kavárna s terasou a příjemným výhledem do Denisových sadů. Ze střešní terasy a z kontejnerů umístěných nad prvním nadzemním podlažím bude fasáda z ulice Kopečná, kterou tvoří beton a průhledné panely, postupně prorůstat zelení.

Stavět se začalo v roce 2012. Při výstavbě se trochu změnila dispozice kavárny a mírně byl také upraven projekt, protože skála, která z jedné strany kryje parkovací dům, měla jiný tvar, než projekt předpokládal. „Založení stavby se tedy této skutečnosti přizpůsobilo,“ vysvětlil Kratochvíl.

Parkovací dům má i náhradní zdroj energie, který zajistí nouzový provoz parkovacího domu i v případě takzvaného blackoutu. O ten stavbu doplnili projektanti na základě zkušeností z obdobných zařízení. Řidiči se tak nemusí bát, že by se ke svým autům nedostali, kdyby ve městě vypadla elektřina.

První tři měsíce se parkuje za speciální tarify

Od začátku června do konce srpna čeká na motoristy navíc pěkný bonus. „Budou si moci vyzkoušet a seznámit se s tímto typem parkování v bonusových tarifech, které jsme pro první tři měsíce připravili,“ řekl generální ředitel společnosti Brněnské komunikace Leoš Chasák. „V dalším období budou ceny blízké cenám parkování na povrchových parkovištích,“ doplnil.

Celý červen tak můžou řidiči parkovat v domě první tři hodiny zdarma. V Červenci a srpnu to budou dvě hodiny. Každá další hodina parkování potom řidiče přijde buď na dvacet nebo deset korun, podle toho, jestli využijí stání přes den nebo přes noc.