Domů Dění v regionech Tisíce dobrov...

Tisíce dobrovolníků a nevybuchlá bomba. I tak vypadá likvidace černých skládek

0

Plastové obaly, pneumatiky, domácí spotřebiče, injekční stříkačky a občas zubní protéza. Tak to dnes vypadá na černých skládkách i na březích řek. S problémem zaneřáděných a neudržovaných veřejných prostranství se snaží bojovat čím dál více iniciativ a spolků.

Asi nejznámější takový projekt Ukliďme Česko, začalo frustrací z černých skládek a potřebou s tímto rozšířeným problémem něco udělat. Vznikla proto aplikace, kde mohou lidé černé skládky nahlašovat, ta ale narazila na neochotu úřadů. „Když lidé viděli, že se s nahlášenými černými skládkami nic neděje, tak se začali obracet na nás, proč to teda neuklidíme sami,“ vzpomíná zakladatel iniciativy Miroslav Kubásek, jak vlastně společné uklízení tisíců dobrovolníků začalo. Už v roce 2014 se do akce, která uklidila 280 míst, zapojilo kolem šesti tisíc dobrovolníků. Tento úspěch už první rok vynesl iniciativě ekologického Oscara.

I když už akce úspěšně běží třetí rok, Kubáska stále překvapuje obrovský zájem dobrovolníků. Ti se mohou přihlásit online a požádat si o zaslání pracovních rukavic a odpadkových pytlů. Po akci potom vyplní krátký report o počtu dobrovolníků nebo sesbíraném a vytříděném odpadu.  Jen letos se už do parků, luk a lesů vydalo uklízet přes 78 tisíc dobrovolníků. I díky spolupráci s Českým svazem ochránců přírody.

Po práci na špekáčky

Ruku k dílu přiložily i děti, které se zapojují do programu doučování v Muzeu romské kultury v Brně. „Zúčastnili jsme se akce v Kohoutovicích, v lesní školce Šiška. Úzce s nimi spolupracujeme a chtěli jsme, aby v jejich okolí byla příroda bez odpadků,“ vysvětluje Petra Banďouchová, která tuto akci organizovala.

„Dětí se zúčastnilo šest, a akce se jim moc líbila,“ pochvaluje si s tím, že když bylo hotovo, čekal děti ještě další program s hrami a opékáním špekáčků.

Ozvláštnit akci se dobrovolníkům snaží i samo Ukliďme Česko. „Vyhlásili jsme letos také fotosoutěž v kategorii kuriozita, kde je vidět, že není problém do lesa odvézt a vyhodit například starý karavan, sadu několika desítek žehliček, či rozbité umělé zuby,“ popisuje Kubásek. Některé nalezené věci ale už tak úsměvné nejsou – například injekční stříkačky, nebezpečné tekutiny nebo letos nalezená nevybuchlá bomba z druhé světové války.

Že čistá příroda, a zejména voda, není samozřejmost, se snaží upozornit i projekt Povodí Moravy My pro vodu – voda pro nás. Za tři roky se už podařilo vyčistit řeky v celkové délce 672 km a posbírat 120 tun odpadu. „Zájem o zapojení se do úklidu řek je velký a velmi si ho vážíme,“ pochvaluje si mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař s tím, že letos se i přes déšť zapojilo přes šest tisíc dobrovolníků. Školy se navíc mohou za odměnu zúčastnit exkurze na některém z vodních děl nebo přednášky týkající se vodního hospodářství.

„Nejvíce odpadků tvoří různé obaly, plastové lahve či pneumatiky osobních automobilů a zemědělských strojů,“ popisuje Chmelař s tím, že i tady se našla zubní protéza nebo třeba sekačka na trávu.

Kubásek i Chmelař se shodují na tom, že tyto akce mají kromě sběru už existujících odpadků i cíl naučit obyvatele a zejména děti, že odpad do přírody prostě nepatří. „Začíná to odhazováním nedopalků či papírků na veřejných prostranství a končí velkými černými skládkami,“ říká Kubásek.  „Existuje tisíc různých způsobů, jak pečovat o přírodu, ale každý vyžaduje to, abychom se aktivně zapojili,“ dodává Chmelař.