Domů Dění v regionech Loni utratili...

Loni utratili lidé za nové byty v Brně téměř tři miliardy korun. Prodalo se jich skoro tisíc

0
hypotéky

I když na kulatou tisícovku prodeje nových bytů v jihomoravské metropoli těsně nedosáhly, přesto byl loňský rok pro brněnský realitní trh rekordní. Za 954 bytů v novostavbách utratili lidé 2,9 miliardy korun. Meziročně byty zdražily o 8 procent.

Rozmezí cen přitom nebylo loni vůbec malé. Nejdražší byt roku 2015 stál zákazníka podle ceníku prodejce necelých 12 milionů korun. Nejlevnější nový byt oproti tomu přišel svého kupce „jen“ na 1,2 milionu korun.

Nejvíce se zájemci poohlíželi po novém bydlení na jaře a na podzim. „Letošní vývoj prodejů byl prakticky učebnicový, křivka krásně kopíruje roční trendy. Funguje to tak v Brně už několik let,“ komentoval to ředitel developerské společnosty Trikaya Alexej Veselý.

Prim hraje 2+kk

Mezi Brňany, kteří si loni koupili byt v novostavbě, jsou stále nejpopulárnější dvoupokojové byty s kuchyňským koutem. Loni tvořily 43 procent prodaných bytů. Čtvrtina kupců dala v roce 2015 přednost garsoniérám, často si je ale pořizují jako investici, aniž by v nich potřebovali bydlet. S tím jak silné ročníky osmdesátých let zakládají rodiny, roste také zájem o byty 3+kk. Stejně jako garsonky tvořily loni čtvrtinu prodaných bytů.

Z městských částí vede mezi kupujícími Slatina a Brno-střed, na které připadla téměř polovina všech prodaných bytů. Hned v závěsu bylo Královo Pole, Líšeň nebo Bystrc. A pro zajímavost – zmíněný nejlevnější byt se loni prodal právě v Králově Poli.

Přestože brněnská radnice prosazuje zahušťování centra na úkor rozrůstání města do krajiny, nových bytů se zde stále staví poměrně málo. „Prim co do počtu nových bytů hrají okrajové lokality jako je Bystrc nebo Slatina. Přitom v širším centru města je pořád dostatek atraktivních prostor pro vytvoření nových projektů,“ upozornil analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Bydlení v centru Brna je přitom podle Kozuba výrazně výhodnější. A to hlavně kvůli již vybudované infrastruktuře nebo dostupným službám.

Hypotéky i byty zdraží

V nabídce brněnských stavitelů je aktuálně 1 160 neprodaných bytů z více než čtyři miliardy korun. Ačkoliv by se toto číslo mohlo zdát vysoké, skutečně volná je pouze část z nich. Téměř polovinu z tohoto počtu už je rezervována. „Jedná se o častý jev, někteří developeři podepisují pouze rezervační smlouvy. Kvůli tomu máme v Brně projekty, kde jsou například všechny byty zarezervovány a přitom není ani jeden prodaný,“ doplnil Alexej Veselý.

Celkově loni brněnský trh s byty v novostavbách rostl. Prodeje se meziročně zvedly o 16 procent. A letošek by měl být podobný. „Pokud se nic zásadního nestane, Česká národní banka by měla uvolnit kurz koruny ke konci roku 2016 a následně začít zvedat úrokové sazby, které jsou nyní minimální. To by znamenalo růst sazeb hypoték, tedy jejich zdražování. Proto ve chvíli, kdy se taková situace začne blížit, poroste zájem o hypotéky a tedy i o byty,“ vysvětlil Kozub.

V druhé polovině roku proto očekává rostoucí poptávku jak po novostavbách, tak i po starších bytech. Pro kupující to však znamená jednu nepříjemnou zprávu – ceny porostou. „Kdo naopak v několika posledních letech koupil byt, může čekat, že se jeho investice zhodnotí,“ uzavřel Kozub.