Domů Dění v regionech Mají se české...

Mají se české obce bát povodní?

0

Výstraha proti povodním platí ode dneška v Praze, Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji. První povodňový stupeň zatím hlásí jenom úseky řek, hrozit by však mohly lokální záplavy. Český hydrometeorologický ústav proto vývoj srážek a průtoků řek bedlivě sleduje.

V hlavním městě a Jihočeském, Plzeňském a Střeodčeském kraji byla dnes vyhlášena výstraha proti povodním. V současnosti platí první stupeň ohrožení pouze na třech řekách – na Berounce ve Zbečnu, na Mrlině ve Vestci a na Klabavě u Nové Hutě. Na poslední z nich však včera překročil průtok na několik hodin třetí stupeň povodňové aktivity. „Řešíme v současnosti povodňovou situaci na lokální úrovni. Vzhledem k rozsahu povodně zatím nebyly svolány krajské či ústřední povodňové komise,“ uvedla náměstkyně ministerstva životního prostředí Berenika Peštová.

Rekordní srážky trápí nejen Čechy

Hydrometeorologický ústav přitom nesleduje pouze průtoky řek a srážky v Čechách. Za poslední tři dny spadlo nejvíc srážek na Jesenicku. Maximální úhrny srážek tam dosáhly 86 mm. Kvůli nebývale silným dešťům jesenický Černý potok taktéž krátce překročil třetí povodňový stupeň.

V Praze očekávají pokles hladiny Vltavy

Podle Povodí Vltavy budou hladiny řek pozvolna klesat. Ačkoliv byl ve středu uzavřena protipovodňová vrata na Čertovce, dnes je již vedení města nařídilo otevřít. „Průtok Vltavy nedosáhl obávaného prvního stupně, a nadále klesá. Proto už neexistuje důvod, proč nechávat náplavky vyklizené,“ uvedl primátor hlavního města Tomáš Hudeček.

Žádné komentáře

Napište komentář