Domů Dění v regionech Méně skládek,...

Méně skládek, ale postupně, shodli se ministři v Lednici

0

Evropská komise chce do čtyř let zavést oběhové hospodářství, jehož cílem je víc využívat odpad coby energetické suroviny, snížit míru skládkování a zvýšit recyklaci odpadů. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce ale musí mít k tomu potřebná opatření takové parametry, aby byla dosažitelná pro všechny země. Na jednání v Lednici na Břeclavsku se na tom koncem minulého týdne shodli zástupci ministerstev životního prostředí Visegrádské čtyřky spolu s Rumunskem a Bulharskem.

Evropská unie chce oběhovým hospodářstvím dosáhnout maximálního využití surovin, výrobků a odpadu. To má podpořit energetickou úsporu a snížení emisí skleníkových plynů. Cíl je do roku 2030 recyklovat 65 procent komunálního odpadu, 75 procent obalových odpadů a závazně snížit skládkování na desetinu objemu veškerého odpadu. Česká republika se podle Brabce nyní dostala pod 50 procent skládkování komunálního odpadu, dřív to bylo až 90 procent.

Blíží se zákaz skládkování

„Máme ambici do roku 2030 skládkovat pouhých deset procent komunálního odpadu a loni jsme prosadili do zákona, že od roku 2024 bude u nás zakázáno skládkování recyklovatelných nebo jinak využívaných odpadů. Jsou tu ale jiné země jako například Rumunsko nebo další, které skládkují téměř veškerý odpad,“ zdůraznil Brabec.

Podle něj je na tom hůře než Česká republika i Bulharsko a vyšší podíl má i Slovensko nebo Polsko, přestože udělalo podle Brabce za poslední léta spoustu práce. „Jdeme ambiciózně západní cestou, ale je jasné, že pozice Rumunska nebo Bulharska je ještě zcela jiná než naše. Pokud by se pro všechny stanovily stejné parametry, je to pro některé nedosažitelné, protože na to země nebudou technologicky připravené,“ dodal Brabec. Podněty k oběhovému hospodářství budou podle ministra ještě řešit experti. „Shodujeme se však na tom, že oběhové hospodářství nemůže být jen o likvidaci odpadu, protože likvidace každé skládky je v budoucnu dražší než technologie. Každá země má však jinou představu o rychlosti postupu,“ doplnil ministr.

Zavedení oběhového hospodářství má snížit materiálovou náročnost ekonomiky a šetřit primární zdroje. Má také vytvořit nová pracovní místa. V České republice by jich mělo podle ministerstva vzniknout zhruba 40 tisíc.