Domů Dění v regionech Městkou polic...

Městkou policii v Uničově založili kvůli přistěhovalcům

Uničov – Přestože historie obecních policií se v České republice píše už téměř dvacet let, Uničov, který se pyšní nejstarší zakládací listinou na území České republiky pocházející z roku 1223, své strážníky do ulic města vyslal teprve v roce 2006.

„Důvody založení Městské policie byly prozaické. Její vznik totiž opakovaně na jednání zastupitelstva i v běžném životě požadovala velká část občanů. Nejpodstatnějším faktem byl příliv cizích státních příslušníků na území města a s tím spojený nárůst výtržnictví a vandalismu,“vzpomíná starostka desetitisícového Uničova Jarmila Kaprálová. Dnes město zaměstnává sedm strážníků a jednu strážnici.

Problémy zvláště večer a v noci v ulicích města začaly po roce 2002, tedy v době hospodářské konjunktury. Místní velké průmyslové podniky totiž kvůli nedostatku domácích pracovníků nabraly desítky zaměstnanců z východní Evropy.

„Spolužití s nimi bylo velmi těžké. Scházeli se ve velkých počtech v parcích nebo dokonce i mezi domy na sídlištích. Popíjení alkoholu, vandalismus, křik, hlasitá hudba nebo výtržnosti bylo na denním pořádku. Bitky mezi nimi končily zraněními, jednou dokonce vraždou,“ popisuje dobu těsně před vznikem obecní policie obyvatel Uničova Luboš Říčař.

Letošní rozpočet uničovských strážníků činí 3,4 miliony korun. Celý ho kryje městská kasa. Příjmy z dopravních pokut a dalších přestupků proti veřejnému pořádku v minulých letech dosahovaly zhruba 350 tisíc korun. Přítomnost strážníků v ulicích se před těmi čtyřmi lety projevila téměř okamžitě. Uniforma dokázala uklidnit i ty největší vandaly. Kriminalita se pak výrazně snížila hned na začátku hospodářské krize, kdy velké podniky začaly propouštět, a město opustili nejproblémovější pracovníci.

„Kriminalita je dlouhodobě na stejné úrovni. Primární je prevence, usměrňování chování občanů pochůzkovou činností strážníků. Ti se pak soustředí především na vandalismus, požívání alkoholu na veřejnosti, usměrňování chování mládeže nebo služby na přechodech zvláště v blízkosti škol,“ vyjmenovává starostka a zároveň nejvyšší velitelka uničovské městských policistů Jarmila Kaprálová.

Městská policie Uničov nepůsobí jen přímo na území města ale i v devíti dalších přidružených obcích. Kromě pravidelného měření rychlosti na nejnebezpečnějších silničních úsecích oblasti, pomáhají strážníci také například při povodních, při kontrolách nalévání alkoholu mladistvým v restauracích, odchytu zatoulaných psů, začátkem října pak zadrželi celostátně hledaného muže.

Je pravda, že strážníci nás dokázali zbavit mnoha problémů zvláště na okrajích města a v hůře osvětlených částech. Na druhou stranu se stejně rychle naučili rozdávat pokuty za špatné parkování a dokonce za to nasazovat botičky,“ posteskl si obyvatel Uničova Luboš Říčař.

V Olomouckém kraji mají své strážníky i ostatní města. Například ve stotisícové Olomouci působí zhruba 115 strážníků. Její rozpočet se pohybuje kolem 40 milionů ročně. Šternberk zaměstnává dvacet městských policitů. Ve městě se zhruba 13880 obyvateli tak jeden strážník připadá na téměř 700 obyvatel, zatímco celostátní průměr počítá se strážníkem na zhruba 1000 obyvatel. Město ročně na provoz městské polici dává asi 1,5 milionu korun a dalších devět milionů je potřeba na mzdy.

Ve zhruba dvoutisícovém Velkém Týnci musí veškeré povinnosti zvládnout pouze jediný strážník. Obecní policie ve vesnici funguje teprve tři roky. Strážník tam nemá na starosti pouze pořádek. Aby provoz dobře fungoval, musí shánět i sponzorské peníze.