Domů Dění v regionech Ministři mají...

Ministři mají v rukou analýzu k zóně Nad Barborou. Má vyvrátit pochybnosti

0
Nad Barborou

Dostane nebo nedostane tři čtvrtě miliardy korun na dotacích? Tato otázka se vznáší nad průmyslovou zónou Nad Barborou od chvíle, kdy se ministr financí Andrej Babiš ohradil proti výkupům pozemků od společnosti Asental Land kontroverzního podnikatele Zdeňka Bakaly, o kterých podle něj vláda nevěděla.

Babiš trval na zrušení dotace a od Ministerstva průmyslu a obchodu si vyžádal k zóně podrobnou analýzu. Tu dostali tento týden ministři do rukou. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka má vyvrátit pochybnosti.

Dva tisíce pracovních míst

Kromě jiného se analýza soustředí i na ekonomickou výhodnost celého projektu. Vybudování zóny Nad Barborou v Karviné se má vyplatit jak Moravskoslezskému kraji, tak i celému státu.

„Nová průmyslová zóna poskytne tolik potřebná pracovní místa na Karvinsku. A 2000 pracovních míst je výhodných i pro stát. V opačném případě by totiž stát na nezaměstnanost přispíval částkou více než 200 milionů korun ročně,“ shrnul důvody pro vznik zóny Nad Barborou v Karviné ministr Mládek.

Právě Karvinsko bude s nejvyšší pravděpodobností jedním z regionů, na které nejvíce dopadne útlum hornické činnosti. Ruku v ruce s tím půjde i růst nezaměstnanosti.

S podporou průmyslových zón v Moravskoslezském kraji má přitom stát své zkušenosti. Doposud se podílel na dvanácti podobných projektech, které přinesly více než 23 700 nových pracovních míst. Jejich kapacity ale pomalu docházejí.

Stávající zóny jsou z devadesáti procent obsazené

„Jsou již téměř obsazené, proto musíme hledat nové lokality,“ dodal Mládek s tím, že zóna Nad Barborou je ze všech míst, která připadají v úvahu, nejméně postižena důlní činností a dalšími riziky. „Svou velikostí, dopravní dostupností a umístěním nejlépe vyhovuje potřebám Karvinska,“ podotknul moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Podle Karla Kučery, generálního ředitele agentury CzechInvest, která se na přípravě materiálu pro vládu také podílela, je Moravskoslezský kraj strukturálně zasažený region, který dlouhodobě potřebuje investory. „Proto potřebujeme připravit plochy, kde budou moci podnikat,“ uvedl. Jde přitom o čas. „Obsazenost místních průmyslových zón je téměř 90 procent,“ varoval Kučera.

Analýza, která má ministrům pomoci rozhodnout, jestli zóně přiklepnou, či nepřiklepnou třičtvrtěmiliardovou dotaci ze státní kasy, shrnuje závěry asi 20 posudků. Odkrývá mimo jiné i majetkoprávní vztahy.

Životně důležitá, tvrdí hejtman

„Při přípravě zóny jsme postupovali, jak nejefektivněji jsme mohli. Tento materiál to jasně dokazuje. Vyplývá z něj, že snaha o revokaci usnesení je účelová, s cílem zastavit výstavbu zóny Nad Barborou, která je pro občany Moravskoslezského kraje životně důležitá,“ sdělil hejtman Novák. Důvody, proč chce Ministerstvo financí stáhnout dotaci, jsou podle něj zástupné.

Ministrovi financí Andreji Babišovi totiž vadil nákup pozemků od společnosti Asental Lent, která patří miliardáři Zdeňku Bakalovi. „Považuji za naprosto nepřípustné, že vláda nebyla informována o tom, že mají být z veřejných prostředků vykoupeny pozemky vlastněné člověkem, který neplní své závazky vůči České republice a jejím občanům,“ vyjádřil se k tématu již dříve Babiš.