Domů Dění v regionech Ministryně Do...

Ministryně Dostálová chce v Jihomoravském kraji odstranit černé stavby

0

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v pátek navštívila Jihomoravský kraj. Po jednání se starosty ve Znojmě navštívila projekt Centrum obnovy společného kulturního dědictví v Louckém klášteře. Den zakončila jednáním s hejtmanem kraje Bohumilem Šimkem a primátorem Brna Petrem Vokřálem. Představila záměr nového dotačního programu na odstranění černých staveb a také programu na využití brownfieldů.

Pracovní cesta ministryně Dostálové započala jednáním se starostkami a starosty obcí na Znojemsku. Na Městském úřadě Znojmo se jich sešla celá padesátka. Nechyběl samozřejmě starosta města Znojma Jan Grois a hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek. Mistryně Dostálová mluvila především o možnosti využití podpor ze strany Ministerstva pro místní rozvoj a o prioritách v regionálním rozvoji. Přítomné starosty nejvíce zajímaly dotace na sportoviště, kulturní domy a místní komunikace. Došlo i na téma sociálního bydlení a možnou pomoc obcím s financováním odstranění černých staveb či záměr zcela nového dotačního programu na využití brownfieldů.

„Velice děkuji starostkám a starostům za množství podnětů. Prodebatovali jsme konkrétní problémy i palčivé otázky. Není jednoduché kvalitně spravovat obce s napjatými rozpočty. Ráda bych, aby starostové nemuseli pro dotace a pomoc chodit na několik ministerstev, jak je tomu nyní, ale vše našli na jednom mateřském ministerstvu. Jsme tu od toho, abychom pomohli tam, kde se financí nedostává, a zaplnili tak bílá místa,“ uvedla ministryně Klára Dostálová.

„Požadavky obcí a měst jižní Moravy vnímáme a kraj se snaží být jejich zprostředkovatelem směrem ke státu. Vnímám velmi pozitivně iniciativu paní ministryně Dostálové, která při dnešní návštěvě jižní Moravy vyslechla dotazy a podněty našich starostů a jsem rád, že jejím záměrem je, aby právě ministerstvo pro místní rozvoj bylo tím důležitým partnerem pro komunikaci potřeb obcí, měst i krajů,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Po jednání ministryně navštívila projekt Centrum obnovy společného kulturní dědictví v Louckém klášteře ve Znojmě. Zda bude projekt přeshraniční spolupráce Rakousko – Česká republika v získání dotace úspěšný se dozvíme již za několik málo dní. Rekonstrukce části kláštera by měla zpřístupnit další část národní kulturní památky veřejnosti a nastartovat postupnou revitalizaci celého rozsáhlého areálu.

V odpoledních hodinách pak ministryně Klára Dostálová jednala v Brně s hejtmanem Jihomoravského kraje a primátorem Brna Petrem Vokřálem .