Domů Dění v regionech Místo šarlatá...

Místo šarlatánů tisíc let odzkoušené postupy. Hradec nabídne tradiční čínskou medicínu

0
tradiční čínská medicína

Poskytnout pomoc lidem hledajícím alternativu ke klasickým evropským lékařským postupům má včera otevřené Česko-čínské centrum pro výzkum tradiční čínské medicíny ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. V budoucnu v nemocnici vznikne i speciální klinika čínské medicíny, největší ve střední a východní Evropě.

„Smysl vybudování kliniky je v poznání postupů tradiční čínské medicíny a jejich využití jako doplňku ke standardní lékařské péči. Záměrem rozhodně není nahrazovat klasickou medicínu tradiční čínskou medicínou, je to opravdu doplněk,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček s tím, že východní postupy umí účinně pomoci od nepříjemných příznaků, jako je bolest nebo třeba svalové křeče.

Na přelomu srpna a září by se měla hradecká fakultní nemocnice otevřít také ambulanci pro zájemce o léčbu tradiční čínskou medicínou. Pacienti by si ji ale hradili sami. Nová klinika zaměřená na východní léčení by mohla začít fungovat do tří let. Zaplatit ji mají Číňané.

Podle místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka má centrum nabídnout nemocným hlavně bezpečnou alternativu. „Mnoho lidí se utíká k alternativním metodám a často spadnou do rukou šarlatánů. Tradiční čínská medicína jim může nabídnout ucelený systém ověřený tisíciletou tradicí,“ upozornil.

Projekt Česko-čínského centra pro výzkum tradiční čínské medicíny vznikl v roce 2013. „Našim cílem je nejen léčit a provádět prevenci, ale i rozvíjet výzkumné a pedagogické aktivity,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula. Centrum má podle něj ambice stát se největší podobnou institucí v celé střední a východní Evropě.