Domů Dění v regionech Moravské kraj...

Moravské kraje předvedou na veletrhu své turistické svaly

0

O tom, že v oblasti cestovního ruchu a turistiky nejsou moravské kraje žádné lehké váhy, se budou jejich zástupci snažit přesvědčit návštěvníky veletrhů Go a Regiontour. Cestovatelským nadšencům, kteří od tohoto čtvrtka do neděle na veletrhy do Brna zavítají, se pochlubí jak místní gastronomií, tak možnostmi zážitkové turistiky a příležitostmi k relaxaci a odpočinku.

„Cestovní ruch je pro nás významným hospodářským odvětvím, vytvářejícím pracovní místa a přispívajícím k rozvoji jednotlivých oblastí regionu,“ uvedl náměstek jihomoravského hejtmana Václav Božek s tím, že jižní Morava se v pomyslném žebříčku krajů České republiky umisťuje na druhém místě v počtu návštěvníků z tuzemska i ze zahraničí, a to hned za hlavním městem Prahou.

Podle Božka věnuje kraj nemalé peníze na řadu odvětví cestovního ruchu – například na rozvoj cykloturistiky, provoz turistických informačních center nebo provozovatele běžeckých tratí. „Přispívá na značení turistických tras i cyklotras a mnoho dalšího,“ doplnil Božek.

Příroda, sport a památky

Peníze kraj investuje i do prezentace těch největších turistických magnetů na veletrzích cestovního ruchu v tuzemsku i zahraničí. Čím se ale pochlubí na tom brněnském? V duchu celé akce láká návštěvníky ke svým stánkům heslem „Zažijte jižní Moravu“ a v pozvánce se kasá jak krásnou přírodou, tak i moderními sportovišti a lázněmi. Turistům doporučí i na návštěvu veletržního města Brna s pověstmi opředeným historickým centrem s řadou kostelů a paláců. Nezapomíná ani na tradiční součást jihomoravské kultury – vinařství a folklór.

Na místní gastronomické speciality a lázeňství se zaměří prezentace Moravskoslezského kraje. „K vidění tu bude šest soutěžních interaktivních stanovišť znázorňujících turistické oblasti Moravskoslezského kraje, která potěší děti i dospělé. Bude možné zahrát si hokej a připomenout si tak blížící se Mistrovství světa v ledním hokeji 2015, jež se bude konat v Ostravě. Připraveny budou i ochutnávky Štramberských uší a jiných moravskoslezských specialit z projektu Jak šmakuje Moravskoslezsko, v jehož rámci byl vydán již třetí díl oblíbené kuchařky,“ popsal stánek Moravskoslezského kraje náměstek hejtmana pro investice a cestovní ruch Ivan Strachoň.

Letošní předváděčku Olomouckého kraje prostoupí atmosféra motta „Olomoucký kraj – ta nejlepší rodinná dovolená“. Na své by si ale měli přijít i návštěvníci milující zážitky. Ti si budou moci vyzkoušet chůzi po „laně“, zatímco jejich děti si budou hrát v bazénku plném míčků. Součástí expozice bude i houpačka nebo masáž ruky od lázeňského specialisty. Milovníci adrenalinových sportů si budou moci vyzkoušet jízdu v zorbingobé kouli.

Lázně táhnou

Na lázně vsadí u svého stánku i Zlínský kraj, který se má v této oblasti opravdu čím chlubit. Na veletrhu představí vlajkovou loď moravského lázeňství – Luhačovice, které mnozí označují za nejkrásnější lázně ve východní části České republiky.

I Vysočina připravuje pro veletrhy Go a Regiontour vlastní prezentaci. „Památky regionu chceme představit nejen obvyklou prezentační formou, ale také nově na velkoplošné obrazovce a zcela netradičně turistickým rádoby výšlapem, při němž nohy nebudou bolet,“ prozradila radní Kraje Vysočina pro oblast cestovního ruchu Marie Kružíková.

Hlavním tématem zahajovacího dne bude ale pro zástupce Vysočiny představení Her VI. zimní olympiády dětí a mládeže. „Tento bod programu jsme pojali jako generální zkoušku na všechny olympiády letošního roku. Rádi bychom návštěvníkům hravou formou představili originální logo olympiády dětí a mládeže, která termínově navazuje na veletrh,“ dodala Kružíková.