Domů Dění v regionech Moravské obce...

Moravské obce zatěžují kamiony. Na silnicích jich zřejmě ještě přibude

0

Vesnice a města v Jihomoravském kraji, ale například i na Vysočině a Olomoucku čeká spolu se zahájením oprav dálnice D1 nápor kamionů. Jejich řidiči se totiž spolu s placením mýta budou chtít vyhnout i uzavírkám a kolonám.

Kromě Středočeského patří přitom Jihomoravský a Olomoucký kraj spolu s Vysočinou mezi regiony, které vedou v počtu obcí zatížených nadměrnou kamionovou dopravou. Alespoň to vyplývá z aktualizované mapy, kterou včera na svých stránkách zveřejnila Dopravní federace právě v souvislosti s plánovanými opravami dálnice D1.

Zejména ve městech jako je Brno, Znojmo, Olomouc, či Přerov se nadměrná kamionová doprava dotýká poměrně velkého počtu obyvatel. Dá se přitom předpokládat, že opravy dálnice D1 citelně posílí trend objíždění mýtem zpoplatněných úseků po silnicích ve správě krajů.

To má podle údajů Dopravní federace postihnout hlavně Jihomoravský kraj a Vysočinu, popřípadě i „náhradní“ trasy z Čech na Moravu přes kraje Pardubický a Olomoucký. Podle Pavla Přibyla z Dopravní federace se však vláda staví k řešení tohoto problému liknavě.

Dopravní federace: Vláda čeká

„Pokud jde o koncepční řešení problému objíždění zpoplatněných úseků po silnicích nižších tříd, vláda navzdory občasným proklamacím nekoná. Nejspíše se domnívá, že problém vysedí a přenechá pokrok v jeho řešení vládě po volbách,“ postěžoval si Přibyl.

Mezi kroky, které by obcím zatíženým kamionovou dopravou mohly ulevit, zmínil Přibyl například rozšiřování mýtného systému, včetně koncepce na zpoplatnění objízdánch tras na silnicích druhé a třetí třídy. Vláda však v tomto ohledu nepodniká podle Přibyla žádně zaznamenatelné kroky.

„Zůstává tedy na hejtmanech, aby jí nutnost řešení problému opět připomněli. Zahajované mnoholeté opravy D1 a s nimi spojené zvýšené nepříjemnosti s objížděním, které se bezesporu dotknou i obcí v okolí dálnice v několika krajích, k tomu představují vhodnou příležitost,“ dodal Přibyl.