Domů Dění v regionech Moravskoslezs...

Moravskoslezské školy dostanou miliony na výuku techniků a přírodovědců

0

Motivovat mladé lidi k tomu, aby si pro svou budoucí kariéru zvolili technický nebo přírodovědný obor, často není lehké. Na Moravskoslezsku k tomu použijí více než dvěstěmilionovou dotaci. Za peníze vybaví tamní školy učebny a laboratoře moderním zařízením a k výuce přizvou odborníky z praxe.

Přes 216 milionů korun získal Moravskoslezský kraj na projekt „Podpora přírodovědného a technického vdělávání“. Miliony z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu podpoří už letos přírodovědné a technické vzdělávání na moravskoslezských školách.

„Výzva pro poskytnutí dotace byla koncipována tak, aby umožnila využít až 40 procent nákladů projektu na zařízení, vybavení a stavební úpravy,“ vysvětlil náměstek ministra školství Michal Zaorálek.

Moderní vybavení i odborníci z praxe

Namísto starých tříd s rozvrzanými židlemi a lavicemi tak budou studenti při výuce technických a přírodovědných oborů využívat moderní učebny, laboratoře i dílny. Za část peněz z dotace pro ně školy nakoupí nové vybavení.

Větší část dotace je však určena na to, aby školy k výuce nalákaly i odborníky z praxe a zaměstnavatele. „Žáci obdrží nejen moderní vybavení učeben a laboratoří, ale také získají konkrétní představu o technickém nebo přírodovědném oboru formou osobní zkušenosti,“ řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Projektu se zúčastní šestnáct partnerských středních a pětaosmdesát základních škol. Ze svých pokladen na něj ale jejich ředitelé nemusí vytáhnout ani korunu. „Finanční podpora pokryje 100 procent výdajů, takže není nutné žádné kofinancování ze strany žadatelů,“ doplnil Zaorálek.

Zlepšení výuky technických a přírodovědných oborů se má dotknout bezmála padesáti tisíc studentů na Moravskoslezsku. „Věřím, že projekt pomůže motivovat ve volbě povolání budoucí vzdělané technické odborníky, kteří mohou pomoci našemu regionu,“ uvedl hejtman Novák.