Domů Dění v regionech Moravskoslezs...

Moravskoslezský kraj dostane miliony na boj s téměř jedenáctiprocentní nezaměstnaností

0

I na sever Moravy poputuje podpora pro projekty, které mají lidem pomoci najít práci. Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo speciální výzvu pro tři nejvíce strukturálně postižené kraje, které se potýkají s vysokou nezaměstnaností. Na posílení aktivní politiky zaměstnanosti vyhradil úřad sto sedmdesát pět milionů korun, které kromě Ústeckého a Karlovarského kraje využije i kraj Moravskoslezský. Ten dostane z celé částky nejvíc – pětasedmdesát milionů korun.

„Podpora zaměstnanosti je investicí, která se našemu státu i Evropské unii vrátí. Posílení aktivní politiky zaměstnanosti patří mezi moje prioritní úkoly a tyto kraje to potřebují,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Ministerstvo vyšlo při přípravě výzvy z návrhů pracovní skupiny pro řešení hospodářské a sociální situace v Moravskoslezském kraji – takzvaného krizového štábu pod vedením tehdejšího ministra průmyslu Jiřího Ciencialy a hejtmana Miroslava Nováka. Na přípravě výzvy se podíleli zástupci krajů i vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj.

„Jsem rád, že tato vláda pokračuje v aktivitách na pomoc krajům, které mají potíže. V relativně krátké době se podařilo vytvořit další konkrétní a praktický nástroj, který pomůže regionům s vysokou nezaměstnaností,“ dodal vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala.

Na jeden projekt až třicet milionů

Z celé částky sto sedmdesáti pěti milionů korun, která je určená na výzvu k předkládání grantových projektů, počítá Moravskoslezský kraj s pětasedmdesáti miliony. Ústecký a Karlovarský dostanou každý po padesáti milionech korun.

Podpora má pomoci nezaměstnaným nebo lidem, kteří jsou na trhu práce nějakým způsobem znevýhodněni, aby si našli práci. O peníze mohou žádat zmíněné kraje, vzdělávací a poradenské instituce, regionální hospodářské komory a nestátní neziskové organizace. Podpořeny mohou být motivační aktivity, poradenské projekty, rekvalifikace a zprostředkování zaměstnání.

Na jeden projekt mohou žadatelé získat pět set tisíc až třicet milionů korun a nemusí prokazovat vlastní zdroje pro financování projektu. Žádosti je možné podávat do 16. května 2014.

V březnu 2014 klesla nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji o 0,2 procentního bodu na 10,7 procenta. Nezaměstnanost klesala v celé zemi, mohl za to hlavně brzký začátek sezónních prací. Celorepublikový průměr byl v březnu 8,3 procenta.

Žádné komentáře

Napište komentář