Domů Dění v regionech Moravskoslezs...

Moravskoslezský kraj jedná s Českými drahami o železniční dopravě

0

Náměstek hejtmana pro chytrý region a dopravu Jakub Unucka začal z pověření krajské rady  jednat s Českými drahami  o budoucnosti železniční dopravy v regionu. Na konci roku 2019 totiž vyprší desetiletá  smlouva mezi Moravskoslezským krajem a Českými drahami o provozování vlaků.

Stát navíc vyhlásil dotační program na nákup nových vlakových souprav. Chce-li v něm Moravskoslezský kraj uspět a získat alespoň 1, 7 miliardy korun na nákup 12 souprav, musí mít o nových podmínkách železniční dopravy na svých tratích jasno už do konce letošního roku.

Budoucnost železniční dopravy

„Dnes jsme odstartovali intenzivní jednání o budoucnosti železniční dopravy v našem regionu se zástupci Českých drah, ve kterých budeme pokračovat. Do prosincového zastupitelstva bychom měli mít stanoveny jakési mantinely. Pokud se nám nepodaří se s Českými drahami dohodnout, budeme jednat s dalšími dopravci,“ sdělil Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK pro chytrý region a dopravu.

Moravskoslezský kraj nyní dotuje dopravu částkou 900 milionů korun, podobnou sumu vynakládá také na autobusovou dopravu. „Výši prostředků, které putují do železniční dopravy, chceme zachovat, ale zároveň chceme kvalitnější služby – ať už jde o nové vlaky či častější spoje. Prostě za stejné peníze více muziky,“ dodává náměstek Jakub Unucka.