Domů Dění v regionech Moravskoslezs...

Moravskoslezský kraj nachystal deset milionů na inovace a nová pracovní místa

0
inovační vouchery

Moravskoslezští podnikatelé, kteří letos plánují investovat do inovací nebo vytvářet nová pracovní místa, na to nemusí brát jen z vlastní kapsy. V programu Podpora podnikání v Moravskoslezském kraji 2015 na ně čeká deset milionů korun.

Program cílí na podporu malých a středních podniků se sídlem nebo provozovnou v Moravskoslezském kraji. Peníze z něj můžou čerpat na dva typy projektů.

Maximálně tři sta tisíc korun

Prvním jsou inovační vouchery. Přes ně můžou firmy získat až tři sta tisíc korun na spolupráci s vysokou školou nebo výzkumnou institucí. Projekt musí podnik spolufinancovat. Kolik peněz na to padne z jeho vlastních zdrojů, bude záviset na jeho velikosti.

„Nezbytným předpokladem dalšího rozvoje našeho regionu a jeho konkurenceschopnosti je zároveň inovace stávajících kapacit a orientace na nová odvětví,“ komentoval to hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, který program vyhlásil.

Peníze můžou dostat firmy i na tvorbu nových pracovních míst ve výzkumu a vývoji, a to také až tři sta tisíc korun. Maximálně ale kraj zaplatí polovinu nákladů na nového pracovníka. „Bez dobré práce lidi v kraji neudržíme, region se nebude rozvíjet,“ doplnil hejtman.

Vouchery už sedmým rokem

Moravskoslezský kraj nevyhlašuje program poprvé. Inovační vouchery například nabízí už od roku 2009. „Díky tomuto dotačnímu programu jsme v minulosti pomohli například s vývojem a zavedením systému monitorování koncentrace toxických plynů na důlních odvalech nebo vyvinout prototyp přídavného materiálu vhodného k použití v palivech spalovaných v průmyslových procesech, který vede ke snížení emisních hodnot v teplárnách, energetických celcích či výtopnách,“ přiblížil náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Martin Sikora.

Letos můžou podnikatele o dotace žádat od 27. března do 10. dubna. Informace o podmínkách najdou na webu kraje www.kr-moravskoslezsky.cz v sekci Úřední deska, části Dotace.