Domů Dění v regionech Moravskoslezs...

Moravskoslezský kraj rozjíždí program energetických úspor

0

O dvaadvacet milionů korun za rok méně plánují moravskoslezští radní protopit a prosvítit ve dvou krajských nemocnicích, desíti školách a domově důchodců. Miliony chtějí ušetřit díky projektu Energetických úspor metodou EPC (Energy Performance Contracting), která umožňuje technologicky moderní způsob využívání energie.

K tomu, že krajské pokladně ušetří dvaadvacet milionů korun ročně za energie, se smluvně zavázala pardubická společnost EVČ. Ta poskytne Moravskoslezskému kraji energetický servis. To znamená, že v třinácti zmíněných budovách zmodernizuje topení, nainstaluje úsporné osvětlení a spořiče vody. Kromě toho budou odborníci z EVČ pečlivě sledovat, kde se energiemi plýtvá. Všechny tyto kroky mají dohromady úspořit 22 % současných nákladů. „Realizace celého projektu odstartovala v červnu loňského roku, ostrý provoz byl zahájen letos v lednu. Smlouva je se společností EVČ uzavřena na deset let,“ upřesnil náměstek hejtmana Ivan Strachoň.

Do projektu vytipovali odborníci na základě energetického zhodnocení dvě krajské nemocnice, deset škol a domov důchodců. „Celkové roční náklady na teplo, elektřinu a vodu se v těchto našich příspěvkových organizacích pohybovaly kolem 100 milionů korun ročně,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák s tím, že částka, kterou společnost EVČ vynaloží po dobu trvání projektu, představuje zhruba 200 milionů korun. Tuto investici zaplatí Moravskoslezský kraj v ročních dvacetimilionových splátkách.

Garantovaná roční úspora nákladů na energie, stojící proti dvacetimilionové splátce kraje za investici, představuje 22 milionů korun ročně. Dodavatel se smlouvou zavázal k tomu, že po dobu deseti let dosáhne minimálně garantovaných úspor energie, z nichž budou spláceny veškeré vynaložené náklady. V případě, že by částka za ušetřenou energii nedosáhla této úspory, společnost EVČ doplatí rozdíl.

Žádné komentáře

Napište komentář