Domů Dění v regionech Léky na probl...

Léky na problémy severu: Pomůže Moravskoslezsku a Ústecku více dotací a podpora podnikání?

0
Moravskoslezský kraj

Zvýhodnit Moravskoslezský a Ústecký kraj v programech financovaných z národních zdrojů a zároveň i v nových operačních programech a výzvách. To je jeden ze sedmadvaceti návrhů, které mají pomoci řešit nezaměstnanost a neutěšenou ekonomickou situaci na severu republiky. S premiérem Bohuslavem Sobotkou o nich budou dnes v Praze jednat hejtman Moravskoslezského kraje a zástupci krajské tripartity.

„Budeme se snažit přesvědčit vládu, že Moravskoslezský a Ústecký kraj potřebují nejen účinná okamžitá opatření, ale i dlouhodobé koncepční kroky, které budou řešit dokončení hospodářské restrukturalizace a další rozvoj kraje,“ shrnul cíl schůzky vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala.

Sever republiky se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností a nedostatečnými pracovními příležitostmi. Dalších problémů je ale celá řada, od malé podnikatelské aktivity zdejších lidí přes neexistující strategii restrukturalizace kraje, malý vliv evropských dotací, chudnutí obyvatel až po absenci významné státní instituce v Moravskoslezském kraji.

Bez spolupráce s vládou to nepůjde

Při dnešním jednání představí účastníci schůzky premiérovi možná řešení těchto problémů. „Uvědomujeme si i na základě zkušeností jiných zemí, že bez spolupráce vlády a místních reprezentací se žádná účinná náprava úspěšně nastartovat a realizovat nedá,“ doplnil moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

A co má tedy být lékem na svízelnou situaci na Moravskoslezsku a Ústecku? Tripartita za zásadní považuje, aby byly oba kraje zvýhodněny jak v národních programech, tak i v nových operačních programech a výzvách.

Hlavním cílem opatření je udržet stávající a vytvořit nová pracovní místa. Většina návrhů se proto týká podpory podnikání a investic v regionu, a to jak pro zahraniční, tak i tuzemské firmy.

Sázka na průmyslové zóny a investory

„Při tvorbě nových pracovních míst kraj vsadil už v minulosti mimo jiné na budování průmyslových zón, ať už na „zelené louce“ nebo v území typu „brownfield“. Stejně tak neustále komunikujeme s potenciálními investory, kteří by v kraji mohli umístit své zejména průmyslové aktivity. V současné době například vedeme jednání o podpoře investic, obchodu a spolupráci s čínskými provinciemi Hebei a Jiangsu,“ dodal Novák.

Některá z opatření se potom zaměřují přímo na horníky a další zaměstnance v těžebním průmyslu. Jedná se hlavně o programy pro start podnikání, rekvalifikační a vzdělávací kurzy pro propuštěné horníky a pracovníky navázaných firem. Důležitým opatřením je i možnost dřívějšího odchodu horníků do důchodu.

„Přestože zaznamenáváme pozitivní zprávy z některých firem, stále nemáme důvod k optimismu, protože obavy z dopadů útlumu těžby jsou značné,“ komentoval situaci Cienciala.

Sedmadvacet návrhů pro budoucnost Moravskoslezského a Ústeckého kraje je součástí podkladů pro zasedání vlády na Ostravsku. To by se podle Ciencialy mělo uskutečnit v červenci. „Považujeme to za velkou příležitost ovlivnit další vývoj Moravskoslezského kraje,“ uzavřel Cienciala.