Domů Dění v regionech Moře v Brně p...

Moře v Brně představuje unikátní projekt v rámci Evropy

0

V rámci Evropy ojedinělý projekt s názvem Moře v Brně s chovem a prodejem živých mořských a sladkovodních ryb otevřela před půl rokem v bývalé vodárenské úpravně v Brně firma ICHTHYS AQUA SYSTÉM. Na projektu spolupracují také vědci z Masarykovy univerzity.

Jmenovaná brněnská společnost musela pro ryby vytvořit zázemí i slanou vodu. Sůl byla dopravena ze Sicílie. Na místě je recirkulační akvakulturní systém, ve kterém se přibližně 99 procent vody recykluje pomocí soustavy biofiltrů. Pročištěná voda se vrací zpět do nádrží s rybami, zatímco vyprodukované kaly jsou ze systému odváděny a dále využity jako hnojivo nebo palivo do bioplynových elektráren. Zmíněný Projekt, za nímž stojí majitel jedné z brněnských aukčních síní Tomáš Zezula, stál několik milionů korun. V současné době firma prodává mimo jiné čerstvé mořské lososy a pstruhy původem z Dánska. Do budoucna se počítá rovněž s dalšími druhy mořských živočichů.

„Cílem projektu je nabídnout Brňanům a lidem z okolí co nejčerstvější, tedy živou mořskou rybu a plody moře ke každodenní konzumaci a kuchyňskému zpracování,“ říká Tomáš Zezula. Podle jeho vyjádření ryby nebudou nakupovat pouze restaurační zařízení, ale je určeno i pro klasické konzumenty, kteří si chtějí dát jednou týdně rybu a chtějí ji mít v nějaké kvalitě. Ryby přivezla do Brna speciální cisterna, jsou z dánských farem, které jsou alternativou jinak obvyklým klecovým chovům. Kilogram mořského pstruha lidé mohou koupit za 270 korun, kilo lososa pak za 170 korun.

„Je to neskutečně drahý projekt. Díky tomu, že můj hlavní byznys funguje, tak si mohu na stará kolena dovolit takové hobby,“ uvedl Zezula. Zdůraznil zároveň, že se však rozhodoval poměrně dlouho. Podle Zezuly, který je původním povoláním zemědělec, je tento projekt ojedinělý nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Dodal, že jeho projekt není pouze o prodeji. Je tu i snaha vytvořit výzkumné centrum, kde by se řešily otázky uzavřených recirkulačních systémů, zaměřených na mořskou vodu.