Domů Dění v regionech Mráz zničil v...

Mráz zničil vinice. Škody přesáhnou miliardu korun

0

Bzenecko, Znojemsko, ale také tradiční vinařské obce jako Kobylí, Čejkovice,Velké Pavlovice nebo Mutěnice. Všude tam v minulém týdnu řádil ve vinicích dubnový mráz. V některých lokalitách tak došlo k extrémnímu poškození.

„Nejvíc byla postižena oblast Bzenecka, kde je poškozeno nevratně čtyřicet procent ploch vinohradů, a Znojemska, kde je rozsah poškození mezi čtyřiceti až osmdesáti procenty ploch vinohradů, v případě mladých výsadeb až sto procent. V tradičních oblastech, jako je Kobylí, Čejkovice, Velké Pavlovice, Mutěnice, Hodonín či Velké Bílovice, představuje poškození čtyřiceti až šedesáti, u mladých výsadeb až osmdesát procent,“ vypočítával rozsah škod prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.

Ten v úterý jednal s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. „Finanční odhad dopadů na prodej vína v letošním roce představuje minimálně jednu miliardu korun, spíše více. Budeme apelovat na vládu, aby vyjednala v rámci Evropské komise podmínky, které zlepší možnost pojištění proti takovýmto škodám,“ prohlásil Hašek.

Jihomoravský kraj chce nakoupit a vyzkoušet systémy ochrany proti jarním mrazům, které se běžně používají například v Rakousku. „Vyzkoušíme vše na vinicích vinařské školy ve Valticích a následně doporučíme jihomoravským vinařům a vinohradníkům ten nejvhodnější možný postup,“ uvedl hejtman Michal Hašek s tím, že se ještě ten den obrátí na premiéra Bohuslava Sobotku.

Za posledních pět let došlo již třikrát k rozsáhlým škodám, které způsobily jarní mrazy. V roce 2012 šlo o 40 procent, o rok později o 35 a letos činí odhad škod až 40 procent z celkové úrody.