Domů Dění v regionech Na Brno dohlí...

Na Brno dohlíží tři sta „očí“. Setkávají se v novém moderním centru

0
kamerový systém

Sprejery, dopravní nehody a krádeže, popíjející mládež, lidi na drogách nebo třeba jezevčíka prchajícího Pisáreckým tunelem. To vše zachytí 300 kamer brněnského dohledového systému. Strážníci, kteří je 24 hodin denně sledují, sedí v novém centru na Renneské.

Zbrusu nové centrální pracoviště Městského kamerového dohledového systému funguje od pátku. Na šesti velkoplošných LCD monitorech tu strážníci non stop pozorují záběry z kamer po celém městě. Dohromady je jich 300 a snímají hlavně frekventované křižovatky, parkoviště a vytipované lokality ve středu Brna a na Brně-sever.

„Mnohem se zlepšilo pracovní prostředí pro strážníky a hlavně se vyměnily obrazovky, protože ty staré už byly tak vyhořelé, že na nich nebylo tolik vidět,“ přiblížil hlavní zlepšení ředitel Městské policie Brno Bohumil Šimek.

Stážníci, hasiči, záchranáři i městské firmy

V obrysech už vznikal plán na vybudování centra od roku 2011. Rada města Brna tehdy schválila záměr, podle kterého měl být kamerový systém přístupný jak strážníkům, hasičům a záchranářům, tak i městským firmám – Brněnským komunikacím a Dopravnímu podniku města Brna.

„První etapa budování tohoto systému, tedy integrace všech kamer, byla dokončena letos v srpnu a od září je v provozu,“ řekl Luděk Borový, generální ředitel společnosti Brněnské komunikace, která poskytla centru prostory ve svém areálu.

Velkého bratra se nebojte, slibuje náměstek primátora

Výstavbu nového centra zaplatil brněnský magistrát. Z městské kasy na něj putovalo pět milionů korun. Orwellovského spojení „Velký bratr tě sleduje“, se ale Brňané prý bát nemusí. „Nejde o to, že sledujeme občany, jak se prochází po Náměstí Svobody nebo Masarykovou ulicí. Je to otázka bezpečnosti. Aby bylo možné – pokud se něco stane – včas zachytit a vyhodnotit celou situaci a poslat na místo hlídku. V konečném důsledku mohou kamery pomoci zachraňovat lidské životy,“ uvedl náměstek brněnského primátora Richard Mrázek.

Kamerový systém funguje v Brně od roku 1996. Tomu odpovídá i kvalita některých starších kamer. Za uplynulých dvacet let se toho totiž v tomto segmentu hodně změnilo. Město je proto plánuje do budoucna obměňovat. „Na následujících pět let odpovídají předpokládané investice částce pěti milionů korun ročně,“ předestřel vedoucí odboru dopravy na brněnském magistrátu Vladimír Bielko.

Obraz z kamer dnes sleduje dohromady deset strážníků. Na každé směně jsou dva. A kolika trestných činů nebo přestupků si vlastně v tak ohromném množství záběrů všimnou? „Každý den je jiný. Jsou případy, kdy máte tři trestné činy za směnu, a jsou případy, kdy nemáte ani jeden. U přestupků to vychází zhruba na jeden přestupek za dvě hodiny,“ popsal operátor Jiří Kolek s tím, že nejčastěji se jedná o dopravní nehody, sprejery, kapsáře nebo bezdomovce, kteří si ustelou někde, kde by neměli. K takovým situacím zavolá hlídku, která vše prověří. Záběry z kamer pak mohou posloužit i jako důkaz před soudem nebo přestupkovou komisí.