Domů Dění v regionech Na Hodolansko...

Na Hodolanskou ulici v Olomouci se vrátí smazané zebry

0
Olomouc

Přejít Hodolanskou ulici znamenalo pro pěší Olomoučany výzvu i dřív. Poté, co z jedné z nejfrekventovanějších ulic ve městě zmizela řada přechodů, stala se silnice s tramvajovým pásem uprostřed téměř nepřekonatelnou hranicí. Ministerstvo dopravy dnes rozhodlo, že se vyfrézované přechody vrátí.

O odstranění přechodů v Hodolanech rozhodl kraj. Podle policistů a krajských úředníků nebyly bezpečné, a tak bez náhrady zmizely. To následně rozpoutalo v Olomouci vlnu nevole. Ministerstvo dopravy se dnes ale postavilo za jejich zachování.

Bez přechodů bezpečnější? Ne, potvrdil resort dopravy

„Na prvním místě musí být vždy zdravý rozum a výsledný dopad na bezpečnost provozu, nikoliv formální rozhodnutí,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

I když zrušené přechody často opravdu nevyhovovaly všem bezpečnostním kritériím, bez nich se rušná Hodolanská ulice téměř nedala přejít. „Krajský úřad k tomu při vydání rozhodnutí dostatečně nepřihlédl,“ podotknul náměstek ministra dopravy a olomoucký zastupitel Milan Feranec.

Nejcitelněji chybějící přechod pro chodce před hodolanskou školou se ale do Olomouce vrátil už v srpnu. Smazaná zebra se mohla znovu objevit po jednání olomouckého primátora Antonína Staňka s krajským hejtmanem Jiřím Rozbořilem. „Prioritou musí být především bezpečí občanů. Proto jsme s panem hejtmanem společně hledali optimální řešení vzniklé situace,“ doplnil Pospíšil. Na konci září by měly na přechodu přibýt i provizorní semafory.

Modernizaci přechodů se Olomouc nevyhne

Olomouc řeší problém s nevyhovujícími přechody již několik let, nebyla však jediným městem, které se s podobnými problémy potýkalo. Policie proto před pěti lety vyzvala dotčená města, aby u nevyhovujících přechodů bezpečnostní nedostatky odstranila. Olomouci se však v této lhůtě dané požadavky nepodařilo naplnit.

Povinnosti modernizovat přechody se ale Olomouc stejně jako další města nevyhne. Platí, že města mají povinnost uvést postupně přechody do takového stavu, aby vyhovovaly potřebným bezpečnostním požadavkům. Rekonstrukci tří přechodů v Hodolanské ulici má Olomouc dotáhnout do konce v průběhu letošního podzimu.