Domů Dění v regionech Na inteligent...

Na inteligentní dopravu v Ostravě evropské peníze nepůjdou

0

Na systém inteligentního dopravního systému v Ostravě evropské peníze nepůjdou. Regionální rada Moravskoslezsko na projekt roce 2011 schválila dotaci 218 milionů korun. Nyní od financování projektu odstoupila.

Důvodem je dosud neukončený výběr dodavatele, nejisté termíny realizace a riziko včasného nevyčerpání prostředků. Inteligentní systém měl řídit dopravu ve městě a usnadnit lidem cestování veřejnou dopravou.

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pozastavil výběr dodavatele a není zřejmé, kdy by mohla být soutěž ukončena, ani kdy by se mohlo začít s realizací,“ vysvětlil za poskytovatele dotace David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde přijímají, hodnotí a proplácejí žádosti o evropské peníze.

Podle Sventka se navíc jedná o náročný projekt vzhledem k nákupu a zprovoznění řady informačních systémů. „Zároveň jde o mnoho peněz. Riziko nevyčerpání evropských prostředků do konce roku 2015 by bylo v případě dalších průtahů neúnosně vysoké,“ dodal.

Za průtahy může ÚOHS

Podle úředníků z ostravského magistrátu však stojí za průtahy spojené s projektem právě Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Firmy, které daly městu méně výhodnou finanční nabídku, podaly před koncem roku odvolání k ÚOHS. Tento úřad ani přes urgence ze strany města Ostravy v dané věci dosud nerozhodl,“ vysvětlila ostravská mluvčí Andrea Vojkovská

Město tak s vybraným uchazečem nemohlo uzavřít smlouvu. „S ohledem na závazné termíny tak město nebude moci v tomto plánovacím období EU projekt realizovat. Projekt předložíme k financování v nadcházejícím plánovacím období pro roky 2014 –2020,“ doplnila Vojkovská.

Odstoupení od financování projektů dnes schválil Výbor Regionální rady Moravskoslezsko, když Statutárnímu městu Ostravě zamítl opětovné prodloužení termínu předložení smlouvy o dílo s dodavatelem informačních systémů. „O evropské peníze náš kraj nepřijde. Použijeme je na jiné prospěšné investice, opět v oblasti dopravy,“ dodává Sventek.

Žádné komentáře

Napište komentář