Domů Dění v regionech Na jižní Mora...

Na jižní Moravě chtějí modernizovat vlaky za miliardy

0
vlaky

Vlaky a vagony, které brázdí koleje na jihu Moravy, mají dnes v průměru 45 let. Krajští radní to ale chtějí změnit a plánují vozový park omladit. Na linky S2 z Křenovic do Březové nad Svitavou a S3 mezi Níhovem a Břeclaví by mohly nové elektrické soupravy vyjet za čtyři roky, poté co kraji skončí smlouva s Českými drahami. Na více než sedmimiliardovou investici chtějí radní získat peníze z evropských fondů.

Desítky nových vlakových souprav má koupit přímo kraj. Mohl by na to čerpat evropské dotace, a to až 7,1 miliardy korun z Operačního programu Doprava. Další více než miliardu korun by musel kraj přidat z vlastní kasy.

„Jihomoravský kraj dlouhodobě vyhodnocuje možnost obnovy železničního parku. Po vypsání Operačního programu Doprava II chceme jít cestou vlastního pořízení těchto vlakových jednotek,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Podle Haška takto postupují například v některých spolkových zemích v Německu. Vlaky nakoupí přímo kraj a poté je poskytne tomu, s kým bude mít uzavřenou smlouvu na provoz regionální železniční dopravy. „V případě jakéhokoliv problému potenciálního provozovatele nehrozí, že by byla zastavena železniční doprava, protože kraj bude nadále nakládat s vlastním majetkem,“ popsal hejtman výhodu modelu, kdy vlaky bude vlastnit přímo kraj.

Na nové soupravy se mohou nejdříve těšit cestující, kteří jezdí na linkách S2 a S3, kde pendlují vlaky mezi Křenovicemi a Březovou nad Svitavou a Níhovem a Břeclaví. „V první fázi by šlo o šest kusů dvoudílných jednotek o kapacitě 145 míst a pětadvacet kusů čtyřdílných jednotek,“ upřesnil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Ve druhé fázi by kraj nakoupil čtyři dvoudílné a deset čtyřdílných jednotek. „Ministerstvo dopravy navíc zvažuje úpravu dotačních podmínek s tím, že by mohla nakupovat Správa železniční dopravní cesty jako servisní místo, které by potom pronajímalo tyto vozidla vysoutěženým dopravcům,“ dodal Hanák.

Kraj má zatím uzavřenou smlouvu na provoz regionální železniční dopravy s Českými drahami. Ta vyprší v roce 2019. Nové vlaky by měly vyjet na koleje po tomto termínu.