Domů Dění v regionech Na jižní Mora...

Na jižní Moravě se nejlépe podniká ve Vyškově

0
Vyškov

Poplatky spojené s podnikáním nízké, navíc město dobře hospodaří a radnice s podnikateli komunikuje na jedničku. To jsou hlavní důvody, kvůli kterým je Vyškov nejpřívětivějším městem pro byznys v Jihomoravském kraji. Dobrým podmínkám se těší i podnikatelé v Kyjově nebo Slavkově u Brna. Vyplývá to z výzkumu Město pro byznys agentury Datank, která již sedmým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky.

Hospodaření vyškovské radnice poskytuje pro byznys dobré zázemí. Svědčí o tom hodnocení v ratingu společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které městu udělilo první příčku. Vyškov má také nejnižší náklady na dluhovou službu a kapitálové výdaje jsou čtvrté nejvyšší v Jihomoravském kraji. Spokojený s výsledky města je i starosta Vyškova Karel Goldemund. „Letos skončíme s poměrně slušným přebytkem. Snažíme se udržovat dostatečnou rezervu pro nečekané případy,“ sdělil starosta.

V testu elektronické komunikace dobře obstál vyškovský živnostenský úřad. V hodnocení, které zohledňovalo rychlost, vstřícnost a především kvalitu a úplnost odpovědí, se zařadil na třetí místo v kraji. „Máme 160 úředníků, což je lehký podprůměr ve srovnání s podobně velkými městy. Ale pracujeme efektivně. Snažíme se odpovídat rychle a kvalifikovaně. Dělám to tak i já, “ řekl k fungování svého týmu Goldemund.

Podle starosty město hlavně nehází podnikatelům klacky pod nohy. Například poplatky ze vstupného nebo z ubytovací kapacity patří k nejnižším v regionu. Ve městě je poměrně velký počet větších zaměstnavatelů a zásluhy na tomto stavu přiznává starosta svým předchůdcům. „Je to o prozřetelnosti minulých vedení, která ve Vyškově postavila dvě průmyslové zóny. Zdejší firmy pak neodešly dokonce ani během ekonomické recese a Vyškov tak nepřišel o žádná pracovní místa.“ Rezervy vidí v množství ubytovacích kapacit. Ve městě rozestavěli developeři tři projekty, které ale v současnosti stojí.

Druhou příčku letos obsadil Kyjov a to díky nízkým cenám stavebních pozemků a nízkým poplatkům spojeným s podnikání. Zdejší radnice má třetí největší rozsah úředních hodin a kvalitní webové stránky. Třetí skončil Slavkov u Brna, který se může chlubit nejnižší nezaměstnaností v kraji, vysokým meziročním přírůstkem obyvatel a nízkou daní z nemovitosti. Jihomoravská metropole Brno skončila až na čtrnácté příčce.