Domů Dění v regionech Na Mniší horu...

Na Mniší horu dorazili tahři himálajští

0

Brněnská zoo nově chová chundelaté obyvatele velehor. Stádo tahrů himálajských se usídlilo v expozici nad pekari bělobradými, kde mohli návštěvníci dříve vidět kozorožce sibiřské.

„V průběhu srpna dorazilo celkem šest zvířat. Nejprve čtyři samice z Francie a následně také dva samci z Košic. Spojování bylo bezproblémové, samci se zpočátku drželi stranou, ale brzy začali následovat samice a dnes už se celé stádo pohybuje společně a spolu také odpočívá,” řekla kurátorka chovu savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

Tahři jsou prvním novým druhem pro plánovaný expoziční celek Himálaj, který představí nejtypičtější zvířata těchto specifických a drsných končin.

Tahři jsou výborně přizpůsobení životu v horských oblastech. Mají kopyta s tvrdými okraji a měkkým pružným jádrem, která jim umožňují přimknout se k hladkému povrchu skal.

Jejich typickým znakem je červenohnědá až tmavě hnědá hustá srst se silnou podsadou. V zimě je dokáže snadno zahřát, nicméně při jarním oteplení je spíše na obtíž, takže ji většinu ztratí a v letním období jsou celkově světlejší. Srst dospělých samců je obzvlášť dlouhá a hustá, takže jsou na první pohled odlišitelní od samic. Obě pohlaví mají rohy, u samců bývají delší a mohou měřit až 46 centimetrů. Také jsou stočené dozadu a směrem k tělu, což zabraňuje vážným zraněním při soubojích o samice v době páření.

Tahři himálajští žijí v malých stádech čítající maximálně 20 jedinců. Obývají horské svahy Himálají od západní Indie po východní Bhútán, a to až do výšky 5000 m n. m. Izolované populace se nacházejí i na Novém Zélandu, v Kalifornii, Novém Mexiku či jižní Africe, kam byly vysazeny kvůli lovu.

Jsou to býložravci a živí se hlavně trávou, rostlinami a také listy keřů, pokud jsou pastviny pokryté sněhem. Dožívají se až 14 let, v lidské péči to může být i 20 let.

Tahři himálajští jsou významnou složkou potravy „duchů hor“, sněžných levhartů. Ohrožuje je nadměrný lov a narušování přirozeného prostředí, na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN jsou vedeni jako druh téměř ohrožený (Near Threatened). Zdroj: Zoo Brno tahr3