Domů Dění v regionech Na Moravskosl...

Na Moravskoslezsku schválili dotace za téměř devět set milionů korun

0

Bezpečnější silnice v Moravskoslezském kraji, nová atletická hala v Ostravě, moderní tenisový klub v Karviné a nové trolejbusy a tramvaje v krajském městě i Opavě. Taková by měla být závěrečná bilance projektů, na které přiklepla Regionální rada Moravskoslezsko téměř devět set milionů korun z evropských dotací. Nové projekty mají posunout čerpání tamního regionálního operačního programu.

„Nejenže se lidé v následujících letech mohou těšit na moderní sportoviště, pohodlnější a bezpečné cestování, schválením projektů jsme také učinili významný krok k využití všech dvaceti miliard korun z EU, které máme v tomto období k dispozici,“ komentovala dotaci na projekty Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde projekty hodnotí a proplácí.

Za uskutečněné projekty proplatila Regionální rada Moravskoslezsko od roku 2007 dotaci přes dvanáct miliard korun. Do konce roku 2015 jí tak zbývá proplatit přibližně osm miliard korun z evropských peněz.

Ještě osm miliard korun zbývá proplatit

„Máme dnes už jasnou představu o tom, jak všechny peníze uplatnit. Většina prostředků půjde na projekty, které se již realizují. Další projekty s požadavkem na dotaci přibližně dvě miliardy korun aktuálně hodnotíme, nebo nám budou v nejbližší době předloženy. Přesto se konec roku 2015 rychle blíží, a jsme proto v intenzivním kontaktu se všemi příjemci – zejména krajem, městy a obcemi. Všechny nabádáme, aby se zahájením staveb a vykazováním výdajů k proplacení neotálely, protože co nestihnou dokončit do konce roku 2015, nebude možné uhradit z dotace,“ dodala Dostálová.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 20 miliard korun z evropských fondů určených na rozvoj kraje. Doposud podpořila bezmála 850 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, rozvoje měst a venkova, cestovního ruchu nebo regenerace brownfields. Za uskutečněné projekty a jejich části proplatila příjemcům přes 12 miliard korun.

Žádné komentáře

Napište komentář