Domů Dění v regionech Na Moravskosl...

Na Moravskoslezsku vyčerpali všechny evropské miliardy. Nejvíce šlo na dopravu

0
dotace

Všechny dostupné peníze z evropských fondů zůstanou v Moravskoslezském kraji. Regionální rada Moravskoslezsko letos proplatila na hotové projekty dvě miliardy korun, a splnila tak limit rychlosti vyplácení evropských peněz. V Regionálním operačním programu (ROP) Moravskoslezsko tak zbývají projekty s dotací přibližně 5,8 miliard korun. Dokončeny budou do konce příštího roku.

„Uplatníme letos všechny dostupné peníze, přestože to v Česku není vůbec samozřejmé a některá ministerstva přicházejí o evropské miliardy. Vyrovnali jsme se ve spolupráci s příjemci dotací s oslabením koruny vůči euru, ohromnými úsporami, ke kterým dochází při výběru dodavatelů staveb financovaných z EU, a vše stihli,“ potvrdila ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko Kateřina Dostálová.

Nejvíce evropských peněz putovalo v Moravskoslezském kraji na dopravu a vybavenost měst a obcí. Zbývajících přibližně 5,8 miliard korun čeká zejména na modernizaci silnic, výstavbu integrovaných výjezdových center, na modernizaci nemocnic, sociálních služeb a vybavení škol. Podpořené projekty se většinou staví, nebo se s výstavbou a nákupy brzy začne.

„Čeká nás obtížný rok 2015. Do jeho konce musí být hotových přibližně 300 projektů ve dvojnásobném objemu, než jsme zvládli proplatit letos. Uděláme vše proto, aby se projekty zprovoznily, stihly se zkontrolovat a proplatit. Máme k tomu dobře nakročeno,“ věří Dostálová.

Regionální rada Moravskoslezsko zodpovídá za uplatnění přibližně 20 miliard korun z EU na rozvoj regionu. Financuje jimi projekty dopravní infrastruktury, rozvoje měst a obcí, sociálních služeb, vzdělávání, zdravotnictví a cestovního ruchu.