Domů Dění v regionech Na Moravskosl...

Na Moravskoslezsku zmizí díky evropské dotaci osm brownfieldů

0

Osm nevyužívaných a chátrajících staveb v Moravskoslezském kraji zmizí díky evropské dotaci 52 milionů korun. Tu dnes projektu přiklepla Regionální rada Moravskoslezsko. Rozpadající se budovy však nestačí jen zbourat. Brownfieldy tak čeká i revitalizace.

Demolice nemine kulturní dům v Horním Benešově a dělníci odstraní i bariéry v Bělském lese v Ostravě. Chystá se také revitalizace bývalé pily v Návsí a někdejšího depozitáře muzea Tatry v Kopřivnici. Další Brownfieldy zmizí v Bruntálu, Horním Městě, Štěpánkovicích a Vrbně pod Pradědem.

„Dosud přehlížená místa díky evropským prostředkům změní tvář. Nebudou už trnem v oku, nedůstojným poselstvím minulosti ani nebezpečím pro lidi. Ve všech případech jde o odstranění zátěže, jak hmotné, tak ekologické,“ komentuje projekty Martin Sikora, náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj, evropské fondy a operační programy.

Nejdráž vyjde zbourat pilu

Nejdražší bude regenerace bývalé pily v Návsí na Jablunkovsku. Obec plánuje za demolice utratit deset milionů korun. Z toho 7,8 milionů pokryjí dotace.

Rozpočet bezmála 10 milionů korun má také revitalizace území bývalého depozitáře technického muzea Tatry v Kopřivnici, demolice chátrajícího kulturního domu v centru Horního Benešova, odstranění bariér v Bělském lese v Ostravě a třetí etapa regenerace bývalého areálu Vrsan ve Vrbně pod Pradědem. Dotace je vždy okolo osmi milionů korun.

Levněji vyjde přeměna chátrajícího hospodářského dvora ve Štěpánkovicích, regenerace centra obce Horní Město a demolice kotelny v areálu nemocnice v Bruntálu.

„Do regenerace brownfields jsme od roku 2007 vložili přibližně čtvrt miliardy korun z EU. Díky tomu v našem kraji ubylo na třicet brownfiledů,“ doplnil David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, s tím, že na některých místech práce ještě pokračují. Jedním z nich a také jedním z největších je areál čističky v Ostravě-Přívoze.