Domů Dění v regionech Na Moravu a V...

Na Moravu a Vysočinu míří další stovky milionů dotací

0

Deset nových nízkopodlažních trolejbusů v Brně, nový kabát na silnicích mezi Rousínovem a Tupčany nebo mezi Nuzířovem a Lipůvkou, moderní vybavení pro školy a školky v Adamově. To jsou příklady projektů, pro které dnes odkývli dotace zástupci Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod. Na Moravu a Vysočinu tak poputuje 813 milionů korun.

Vysočina dostane celkem 217 milionů korun na 16 projektů. Na jižní Moravu zamíří 595 milionů korun na 25 projektů. Jednoznačně nejvíce peněz spolyká nákup nových nízkopodlažních trolejbusů v Brně. Deset nových vozů vyjde na 357 milionů korun. Další finance by mohl tamní dopravní podnik získat i na pořízení dvou nízkopodlažních velkokapacitních tramvají.

Na Vysočině bude nejvíce peněz z dotací čerpat Jihlava. Za 100 milionů korun město revitalizuje část parku Malý Herkuleos a zrekonstruuje Dům dětí a mládeže na Brněnské ulici. Kromě toho Vysočina získala i 44 milionů na širokopásmové přístupové sítě, bude za ně vytvořena regionální síť mikroregionu Horácko a datová dálnice Kamenice.

Značnou část z dotací získaly také obce a města, která předložila radě projekty na modernizace mateřských a základních škol. Mezi ty úspěšné patří například Přibyslav, Rudíkov, Oslavice, Lípa a Adamov.

Další projekty si na dotace počkají

Dalších celkem 53 projektů z této oblasti podpory prošlo řádným hodnocením a splnilo všechny podmínky potřebné pro doporučení k získání dotace, ROP Jihovýchod na ně však zatím nemá dost peněz.

„Požádali jsme Evropskou komisi, abychom na tyto projekty mohli převést finanční prostředky zbývající v ostatních oblastech podpory ve výši 251 milionů korun, protože víme, že zde máme velký balík kvalitních projektů, připravených k okamžité realizaci,“ uvedl ředitel Úřadu Regionální rady Jihovýchod Artur Zatloukal.

Podle Zatloukala čeká rada rozhodnutí Evroské komise do konce roku. „Dalším zdrojem financování mohou být až 20% úspory při realizaci projektů. Navíc nám může pomoci i pozitivní vývoj kurzu eura, takže by mohly být podpořeny projekty až ve výši cca 520 milionů korun, tedy téměř všechny projekty, které získaly víc než 50 bodů,“ uzavřel Zatloukal.

Mezi projekty, které by mohly v případě kladného vývoje situace získat dotaci, patří například rekonstrukce centrální části obce, ploch u kulturního domu a vlakového nádraží a také vybudování víceúčelového hřiště v Hamrech nad Sázavou, stavební úpravy Palackého náměstí v Počátkách a rekonstrukce náměstí ve Vranově nad Dyjí nebo výstavba nových a rozšíření stávajících mateřských škol v Borech, Újezdu u Brna, Opatovicích a další.

Žádné komentáře

Napište komentář