Domů Dění v regionech Na nové kotle...

Na nové kotle poputuje dalších čtyřicet milionů

0

O peníze na výměnu starých kotlů na dřevo a uhlí za nové automaticky plněné kotle, si mohu lidé z Moravskoslezského kraje žádat dál. Rozhodli o tom radní, když v úterý schválili vyhlášení už třetí výzvy dotačního programu, na kterém spolupracuje Moravskoslezský kraj s Ministerstvem životního prostředí.

„Dotační program, který vznikl na základě spolupráce Moravskoslezského kraje a Ministerstva životního prostředí, jehož cílem je zlepšení kvality ovzduší v kraji, zaznamenal nebývale velký zájem,“ řekl první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

První výzvu vyhlásili moravskoslezští radní na začátku letošního roku. Peníze z dotací vyčerpali lidé za několik hodin. „Ukázalo se, že tento dotační program je zaměřen správným směrem. Moravskoslezský kraj dlouhodobě poukazuje na význam vlivu lokálních topenišť na kvalitu ovzduší zejména v oblasti Slezské pánve. Proto jsme ve snaze snížit ekonomické dopoady domácností v souvislosti s pořízením ekologického topení na tuhá paliva vyhlasili zmíněný dotační program,“ vysvětlil Novák.

Kvůli velkému zájmu o dotace na kotle vyhlásil Moravskoslezský kraj a ministerští úřednící druhou výzvu. Ta skončila včera a byla také velmi úspěšná. Zájem žadatelů ale trvá dál. “Od prvního listopadu bude dotační program kontinuálně navazovat třetí výzvou s alokovanou částkou 40 milionů korun, která zahrnuje i příspěvek společnosti Acelor Mittal Ostrava ve výši 5 milionů korun, Třineckých železáren a OKD ve výši 2 miliony korun a 1 milion od Nadace ČEZ,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Novák, který považuje vložení peněz do tohoto dotačního programu za velmi dobrou investici pro budoucnost Moravskoslezského kraje a jeho obyvatel.

Lidé si mohou podávát žádosti o dotace na nové kotle až do poloviny příštího roku. „Rád bych tímto apeloval na obyvatele, kteří dnes provozují již nevyhovující kotle na tuhá paliva, aby se vší zodpovědností vůči sobě i svému okolí zvážili změnu systému vytápění svých rodinných domů,“ vyzval obyvatele Moravskoslezského kraje Novák. Ti si kotle budou muset stejně za pár let vyměnit, protože už nebudou vyhovovat novým zákonům na ochranu ovzduší. „Právě nyní mají jedinečnou příležitost významně snížit své finanční náklady a získat příspěvek ve výši 40 tisíc korun,“ dodal náměstek Novák.