Domů Dění v regionech Na novém port...

Na novém portálu Vysočina ukazuje, jak hospodaří. V reálném čase

0

Na vysočině mohou lidé sledovat vývoj rozpočtu kraje téměř v „přímém přenosu“. Umožňuje jim to nová webová aplikace, která má jednoduše a srozumitelně poukázat na transparentnost hospodaření kraje.

„K aktualizaci dat dochází pravidelně každý den, a tak mohou spoluobčané sledovat změny v reálném čase,“ upozornil hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek, který novou, uživatelsky originální podobu rozpočtu včera představil.

Na novém rozpočtovém portálu Vysočiny je rozpočet i nadále k dispozici v podobě, kterou lidé znají – tedy rozdělený do jednotlivých kapitol. „Nově nabízíme uživatelům rozdělení krajských peněz do tzv. oblastí,“ vysvětlil Vladimír Novotný, náměstek hejtmana pro oblast financí s tím, že výdaje se tak logicky dělí podle konkrétních oblastí a přiřazují ke konkrétním veřejným službám.

„Příkladem je například absence výdajů na nemovitý majetek, protože ty jsou logičtěji přiřazeny ke konkrétním oblastem – např. ke zdravotnictví, školství nebo sociálním věcem. Uživatelům jsou k dispozici také údaje o disponibilních zdrojích kraje, takže obrázek o tom, jak kraj hospodaří, je úplný,“ dodal Novotný.

Lidé si porovnají příjmy a výdaje

Novotný zároveň upozornil i na speciální funkci rozpočtového portálu. Nově je uživatelům k dispozici takzvaná „bublinová“ aplikace, u které se programátoři z Vysočiny inspirovali u kolegů z Estonska. Zájemcům umožní prostřednictvím skutečných čísel modelovat krajské příjmy a výdaje a sledovat rovnováhu mezi nimi.

Nová aplikace, která se jmenuje Rozpočet populárně, vznikala zhruba čtyři měsíce a je dílem krajských analytiků a informatiků. Využívá čistě krajská data shromažďovaná v krajském datovém skladu a umožňuje veřejnosti kontrolovat, jak kraj hospodaří.

„Plníme tak ve velmi krátkém čase jeden z bodů programového prohlášení Rady Kraje Vysočina na období 2012 – 2015 a jsme také prvním krajem, který takový specializovaný portál o hospodaření a rozpočtu spustil,“ uzavřel hejtman Běhounek.

Žádné komentáře

Napište komentář