Domů Dění v regionech Na Pustevnách...

Na Pustevnách shořela Jurkovičova chata nevyčíslitelné hodnoty

0

Hasiči z okolí Pusteven na Vsetínsku měli dnes plné ruce práce. V noci tu totiž začala hořet chata Libušín od známého architekta Dušana Jurkoviče. Škody, které požár na národní památce způsobil, jsou podle odborníků nevyčíslitelné.

„Požár památkově chráněné chaty Libušín je pro Zlínský kraj velká ztráta, a to z mnoha pohledů. Do původní podoby bude asi jen těžce obnovitelná, je to něco jiného, než když se koncem devadesátých let prováděla rekonstrukce. Tady se bohužel bavíme o spáleništi,“ komentoval rozsah škod na známé chatě hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, podle kterého byla chata Libušín jedním z nejvýznamnějších symbolů Zlínského kraje.

„Jde nejen o připomínku působení architekta Dušana Jurkoviče, ale obecně o součást typické architektury našeho kraje,“ podotkl hejtman Mišák a dodal, že v rámci evropské trasy mapující Jurkovičovo dílo vznikla se shořením Libušína výrazná mezera. „Je logické, že tato událost nenechá nikoho lhostejným,“ doplnil.

O tom, kdy se začne jednat o řešení celé situace a případné pomoci Zlínského kraje, má podle Mišáka rozhodnout Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě Rožnov pod Radhoštěm, do jehož správy chata těšící se nejvyšší památkové ochraně spadá. „Jsem si ale vědom, že je toho teď na něj moc,“ uzavřel Mišák.