Domů Dění v regionech Na řekách a n...

Na řekách a nádržích se vytváří led. Vstup na něj ale není bezpečný

Tloušťka ledu na řekách a vodních nádržích ve správě Povodí Moravy se k dnešnímu dni pohybuje v rozmezí od 5 do 20 centimetrů. Přestože se síla ledu může jevit jako bezpečná, Povodí Moravy varuje před vstupem na zamrzlou plochu. Síla ledu je totiž na mnoha místech proměnlivá a není tak bezpečná.

„Lidé by se měli hlavně vyhnout místům, kde proudí pod ledem voda. V důsledku kolísání hladiny v nádržích a řekách může docházet k vytváření vzduchových „kapes“ V těchto místech pak hrozí prolomení i při poměrně malém zatížení. I za předpokladu dalšího zesilování ledování ledové celiny upozorňujeme, že vstup na zamrzlé plochy toků a vodních nádrží je vždy pouze na vlastní nebezpečí,“ varuje vedoucí vodohospodářského dispečinku Marek Viskot.

Ledy ovlivňují i fungování měřících stanic na vodních tocích. Jejich vlivem totiž dochází ke vzdouvání hladiny, což ovlivňuje vyhodnocování vodoměrných stanic. Lidé, kteří budou sledovat aktuální informace na stránkách www.pmo.cz by tak měli mít na paměti, že údaje nemusí odpovídat vždy realitě. „Situaci na tocích každý den sledujeme. V tuto chvíli nehrozí nebezpečí vylití vody z břehů vodních toků. Zvýšené riziko nastane ve chvíli tání sněhu a pohybu ledových ker,“ dodal Viskot.

Síla ledové celiny na vybraných nádržích dne 2. února 2012

VD Nové Mlýny……… 6-9 cm

VD Brno……………….. 9 cm

VD Vír……………………12 cm

VD Letovice…………..18 cm

VD Bystřička …………24 cm