Domů Dění v regionech Na výměnu kot...

Na výměnu kotlů budou dotace nejen na Moravskoslezsku

0

O desítky tisíc korun na výměnu starého kotle za kotel šetrnější k životnímu prostředí, si budou moci požádat lidé nejen na Moravskoslezsku. Zástupci Ministerstva životního prostředí totiž plánují rozšířit takzvané „kotlíkové“ dotace i do dalších regionů. Mezi nimi i do Jihomoravského kraje.

Příspěvky na nákup nových kotlů se podle odborníků z ministerstva v Moravskoslezském kraji osvědčily. Proto plánuje ministr životního prostředí Tomáš Chalupa rozšířit program i na další kraje. „V tuto chvíli identifikujeme zájem zhruba tří dalších krajů republiky, které chtějí po vzoru Moravskoslezského kraje realizovat kotlíkové programy. To jen potvrzuje to, co naznačujeme již několik let: že totiž problém s lokálními topeništi se opravdu týká celé země,“ uvedl ministr Chalupa, podle kterého projevily zájem kraje Středočeský, Ústecký i Jihomoravský.

Podle Chalupy se navíc vytápění domácností čím dál tím více podílí na znečišťování ovzduší. „Je proto třeba i nadále hledat optimální řešení, jak tento podíl snižovat. Je přitom otázkou, zda tímto řešením mají být další finanční podpůrné programy, systém kontrol domácností, osvěta, nebo účinný mix všech možných cest,“ dodal ministr.

Na nové kotle půjde sto milionů korun

Ministerstvo má na kotlíkové dotace pro příští rok vyhrazeno zhruba 100 milionů korun. „To jsou peníze, které směřují od znečišťovatelů, kteří odvádí zákonem stanovené poplatky do Státního fondu životního prostředí a my je právě formou kotlíkových dotací chceme vrátit zpět do těch nejpostiženějších míst,“ vysvětlil Chalupa.

Systém podpory funguje na principu „půl na půl“. Na polovině nákladů na dotace se tak podílí ministerstvo, druhou polovinu zaplatí dotyčný kraj. Člověk, který si o dotaci na kotel požádá, na něj přitom dostane maximálně čtyřicet tisíc korun.

Výměnou kotlů přímo v domácnostech je přitom v porovnání s jinými opatřeními na omezení emisí poměrně levná. Jedna tuna úspor na zplodinách z těchto kotlů je totiž zhruba desetkrát levnější, než stejné množství při úsporách u velkých znečišťovatelů, jako jsou například teplárny.