Domů Dění v regionech Na Zlínsku pl...

Na Zlínsku plánují rekordní počet silničních staveb

0

Na dělníky a silničáře čeká letos ve Zlínském kraji spousta práce. Tamní Ředitelství silnic (ŘSZK) připravilo na tento rok rekordní počet oprav a rekonstrukcí. Dotknou se jak silnic II. a III. třídy, tak i řady mostů. Plánovaných staveb může být letos tolik, protože se na ně na všechny podařilo kraji získat dotace z Regionálního operačního programu, a to ještě v rámci končícího programového období.

„Z letošních jednatřiceti staveb bylo osm zahájeno již v loňském roce. Nově se bude zahajovat třiadvacet akcí. Téměř všechny stavby budou ukončeny v tomto roce, jen dvě přejdou ještě do první poloviny roku 2015,“ uvedl radní Zlínského kraje pro oblast dopravy Jaroslav Kučera.

S novými stavbami tak letos motoristé ve Zlínském kraji dostanou asi padesát kilometrů opravených silnic včetně několika mostů. Letos zahájené stavby by měly podle jejich investičních záměrů přijít na asi sedm set třicet pět milionů korun.

„Počet jednatřiceti investičních rekonstrukcí na mostech a silnicích II. a III. třídy v kraji je letos skutečně vysoký a můžeme jej srovnat snad jen s rokem 2007. Jejich zajišťování na nás bude klást vysoké nároky a možná, že si v některých činnostech budeme muset vypomoci i externími pracovníky,“ konstatoval ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

Vyčerpal, co se dalo

Plánovaných oprav je tolik, protože chtěl kraj naplno využít možností končícího programového období Evropské unie. „Snahou Zlínského kraje bylo využít všech dotací, které ROP ještě pro krajskou dopravní infrastrukturu umožňoval,“ doplnil Malý.

Ředitelství silnic Zlínského kraje tak nemá ve svých plánech na letošek žádnou investici, která by byla financována čistě jen z prostředků kraje. Na všech jednatřicet letošních oprav má tedy přislíbenou dotaci.

Mezi největší nově zahajované stavby bude letos patřit například rekonstrukce silnice II/495 Uherský Ostroh – Hluk v hodnotě sto čtyř milionů korun, silnice II/487 Velké Karlovice – státní hranice (hodnota osmadevadesát milionů korun) nebo rekonstrukce silnice II/492 Zádveřice – Horní Lhota (hodnota šestašedesát milionů korun).

Na krajských silnicích tak bude kvůli častým opravám mnohem více uzavírek, než bylo loni. Řidiči se tak musí obrnit trpělivostí. Například od dubna do června neprojedou po silnici podél zlínské ZOO Lešná a od května do září pak po silnici z Pohořelic do Oldřichovic. Uzavírek je však v plánu mnohem víc a zkomplikují dopravu například i v Kotojedech nebo kolem Trávníku a Kroměříže.

Žádné komentáře

Napište komentář