Domů Dění v regionech Nachlazení se...

Nachlazení se šíří jako lavina, chřipku má zastavit očkování hrazené pojišťovnami

0

Kapesník v ruce, opuchlý nos, kašel a únava se v poslední době staly společníky mnoha Jihomoravanů. Sezona nachlazení a infekcí dýchacích cest právě začíná. Je to však také ideální čas nechat se očkovat proti chřipce – hygienici to doporučují zejména starším lidem a dlouhodobě nemocným. Očkování letos nově hradí zdravotní pojišťovny. Lékaři zdarma podávají vakcíny od začátku října.

Hromadná doprava ve městech, školní třídy, divadla či domovy důchodců. Všechna tato místa jsou ideálním prostředím, kde se na podzim šíří infekce. Období častého výskytu vážných infekcí dýchacích cest v Jihomoravském kraji právě začíná. „Tento týden evidujeme tisíc sto nemocných akutními respiračními infekcemi na sto tisíc obyvatel. Je to o sto více než vloni touto dobou,“ uvedla krajská hygienička Renata Vaverková.

Nejvíce nemocných přibývá mezi Jihomoravany v produktivním věku. „Nejdříve se nakazily děti, nyní se od nich infikovaly i rodiče,“ popsala epidemioložka Vaverková. Začátek sezony podzimních nachlazení je podle hygieniků ideální dobou pro očkování proti mnohem závažnější chorobě – chřipce. Kvůli chřipce jen letos na Jižní Moravě zemřelo 17 lidí. Většině z nich bylo kolem padesáti až šedesáti let.

Pojišťovny platí očkování proti chřipce

Některé zdravotní pojišťovny poprvé v historii přispívají na očkování proti chřipce všem svým pojištěncům. Plošná akce VZP, ZP MVČR či OZP má zvýšit počet naočkovaných lidí. Češi obecně očkování nedůvěřují. „Existuje mýtus rozšířený i mezi zdravotníky, že samotné očkování může vyvolat onemocnění chřipkou. To je nesmysl. Vakcína obsahuje mrtvý virus, který nezpůsobuje onemocnění. Pouze prospívá tvorbě protilátek,“ vysvětlila Vaverková z krajské hygienické stanice. Lidé, kteří onemocní ihned po očkování, podle ní často chytí nějakou respirační infekci, nikoliv chřipku.

V České republice je očkováno proti chřipce přibližně pět procent lidí. V Německu je to třicet. Chřipka může ohrozit život zejména seniorů, dlouhodobě nemocných lidí, ale také těhotných žen. Očkování chrání na 90 % před onemocněním chřipky a zmírňuje průběh nemoci, pokud už k ní dojde. Očkovat je možné už děti staré alespoň půl roku.

Odpůrci očkování se proti chřipce mohou chránit alespoň dodržováním hygienických zásad, otužováním a posilováním imunity. Pro začátek stačí častěji si mýt ruce, více doma větrat, přiměřeně se oblékat, a v období chřipkových epidemií se vyhýbat davům. Obecně se doporučuje dbát na pestrou stravu s obsahem vitamínů a bílkovin, ale také nekouřit a nezatěžovat imunitu nadměrným pitím alkoholu.