Domů Dění v regionech Nádrž Pěčín s...

Nádrž Pěčín se místním nelíbí. Má zabránit nedostatku vody v budoucnosti

0

Zajištění pitné vody pro Královehradecký region a obrana proti suchu. A nebo zachování přírodně unikátní oblasti a domy, které tam stojí desítky až stovky let. O to, která z těchto možností nakonec zvítězí, teď bojují obyvatelé části Orlických hor s vodohospodáři a ministerstvem zemědělství. Jde o plánovanou vodní nádrž Pěčín.

„Příprava vodního díla Pěčín je vyvolána objektivními ukazateli, které indikují, že bychom měli počítat s krizovými scénáři, jako je klimatická změna a pokles průtoků v tocích, postupné znehodnocení a degradace již dnes ovlivňovaných zdrojů,“ vysvětluje mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.

Úzká a špatně přístupná roklina řeky Zdobnice je i díky tomu, že tam nevede žádná turistická stezka, domovem řady chráněných druhů. Právě tady ale má vyrůst nové vodní dílo s názvem Pěčín. O velké přehradě na tomto místě se uvažoval již v roce 1902, investiční záměr vznikl v roce 1979, kdy se počítalo s objemem 78,2 milionů metrů krychlových. V současné době Ministerstvo zemědělství považuje za nejlepší o variantu 26,7 milionů kubických metrů, možná je ale i přehrada o 17,1 m³ menší.

Sbírají podpisy na petici

Už v dubnu vláda stavbu této přehrady předběžně schválila. Místní ale se záměrem nesouhlasí a sbírají podpisy na petici proti stavbě nádrže. „Nevím o nikom mimo Povodí Labe, kdo by s nádrží souhlasil,“ říká starosta obce Zdobnice Ivan Pártl.

Povodí Labe i ministerstvo zemědělství o nesouhlasu obyvatel ví. Podle ministerstva zemědělství je v případě velkých staveb obvyklý. „Z pohledu vlastníků dotčených nemovitostí je nesouhlas s výstavbou pochopitelný. Každý, kdo má opustit svůj domov proto, aby ustoupil zájmům společnosti, se oprávněně cítí dotčen. Bohužel v naší kulturní krajině není možno realizovat obdobnou vodohospodářskou stavbu podmíněnou vhodnými hydrologickými, orografickými a geologickými podmínkami bez zásahu do vlastnických práv,“ upozorňuje náměstek pro řízení sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství Aleš Kendík.