Domů Dění v regionech Nejlepší nemo...

Nejlepší nemocnice roku 2014 jsou v Podlesí a Brně

0
Nejlepší nemocnice

Mezi trojici nejlepších nemocnic v roce 2014 se dokázaly probojovat dvě moravské. Nezisková zdravotnická organizace HealthCare Institute zveřejnila výsledky tradiční ankety, ve které hlasovalo přes 55 tisíc hospitalizovaných pacientů, 35 tisíc ambulantních pacientů a 7 tisíc nemocničních zaměstnanců. První příčku obsadila Nemocnice Podlesí v Moravskoslezském kraji a na třetí místo dosáhla Vojenská nemocnice Brno.

Respondenti hodnotili spokojenost s předáváním informací od zdravotnického personálu, celkovou úroveň ošetření i včasnou reakci lékaře a sester ve chvíli, kdy léčení pociťovali bolest. „Negativní trend jsme zaznamenali ze strany hospitalizovaných pacientů v informovanosti před možnými riziky v důsledku zákroku. Počet dotazovaných, kteří byli spokojení, poklesl o téměř deset procent. Celkovou informovanost ale pacienti hodnotí lépe než v minulém roce,“ sdělila projektová manažerka HealthCare Institute Lenka Černíková.

Naopak více pozitivně hodnotili pacienti fakt, že lékaři a sestry si před vyšetřením pečlivěji ověřují totožnost dotyčného. Situace se zlepšila také v oblasti bezpečnosti. „A to o třiadvacet procent,“ podotkla Černíková. Podle hospitalizovaných pacientů se personál nemocnice také více usmívá. A co je potřeba zlepšit? Respondenti navrhují – 1. stravu, 2. televize, 3. internet, 4. sociální zařízení, 5. prostředí pokoje.

Také ambulantní pacienti jsou v několika oblastech více spokojení. Podle výsledků ankety se zlepšil přístup lékařů i zdravotních sester. Lépe hodnotí i informovanost a soukromí v nemocnicích. „S celkovou úrovní ošetření je velmi spokojeno téměř 89 procent dotazovaných ambulantních pacientů,“ nastínila výsledek šetření Černíková.

Vyšší tlak na sloužení přesčasů

Úroveň v nemocnicích hodnotil i jejichpersonál, podle kterého se zlepšila spolupráce s nadřízením a kolegy i úroveň vybavení pracovišť. Ještě více se ale podle zaměstnanců zvýšil tlak na ze strany zaměstnavatelů na sloužení přesčasů.

Ke stavu v českých a moravských zdravotnických zařízeních se vyjádřili také ředitelé nemocnic a zdravotních pojišťoven. Považují český zdravotnický systém v celoevropském srovnání za kvalitní. „Tento názor zastává 93 procent ředitelů nemocnic a všichni ředitelé pojišťoven. V otázce zlepšení kvality péče v nemocnici, kterou řídí, vidí možnosti na zlepšení osmdesát procent ředitelů,“ uvedla Černíková.

Nejlepší nemocnice ČR roku 2014

  1. Nemocnice Podlesí (Moravskoslezský kraj)
  2. Nemocnice Písek (Jihočeský kraj)
  3. Vojenská nemocnice Brno (Jihomoravský kraj)