Domů Dění v regionech Nejoblíbenějš...

Nejoblíbenějším hejtmanem z Moravy je Hašek, nejméně oblíbeným Rozbořil

Jihomoravský hejtman Michal Hašek je přes skandál s lhaním o lánské schůzce nejoblíbenějším moravským hejtmanem. Tvrdí to zářijový online průzkum společnosti Phoenix research. Podle něj je mezi občany oblíbený taktéž hejtman pardubického kraje Martin Netolický. Naopak nejneoblíbenějším hejtmanem z Moravy je Jiří Rozbořil z olomouckého kraje.

Michal Hašek je podle zářijového průzkumu agentury Phoenix research nejoblíbenějším hejtmanem z Moravy. Celkově nejoblíbenějším ze čtrnácti hejtmanů je jihočeský hejtman Jiří Zimola. Hašek je v celkovém pořadí druhý, a je navíc podle průzkumu současně mezi občany nejméně neoblíbený. Nejvíce neoblíbeným moravským hejtmanem je dle průzkumu olomoucký Jiří Rozbořil.

Hašek získal 42 % hlasů vyjadřujících oblibu. V závěsu za ním je s třetinovou oblibou hlava pardubického kraje Martin Netolický. Podle účastníků průzkumu se právě Hašek a Netolický nejvíce zasadili o rozvoj svých krajů. „V případě Michala Haška hrála roli medializace záchrany Velké ceny Brna. U Martina Netolického se jednalo o bezpečnostní akce na R35, a širokou prezentaci krajských investic,“ řekl šéf Phoenix research Jan Kubáček.

Nenávidění i milovaní? Hejtmani budí emoce, ale také nezájem

Průzkum však ukázal rozpolcenost názorů na šéfy místních samospráv. Například Stanilava Myšáka ze Zlínského kraje označilo jako oblíbeného 25 % hlasujících, zatímco jako neoblíbeného 29 % hlasujících. Tábor odpůrců a příznivců hejtmana je v tomto případě podobně početný. „Ukazuje se, že některé kraje jsou dlouhodobě polarizované. Jména několika hejtmanů vyvolávají emoce. To je však pro hejtmana často mnohem důležitější, než kdyby se o něj nikdo nezajímal,“ uvedl ředitel Phoenix research Jan Kubáček.

Podle tohoto přístupu by byl nejvíce beznadějným případem Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák. U něj totiž velká většina občanů neví, jak jej má ve funkci posuzovat. Konkrétně šlo o 67% dotazovaných z kraje. Co se však týká negativních ohlasů, je na tom Novák lépe, než jeho straničtí kolegové v čele olomouckého a zlínského kraje.

Souběh funkcí vadí čtyřem lidem z deseti

Průzkum sledoval kromě oblíbenosti politiků v čele krajských samospráv taktéž názory lidí na kumulaci funkcí. Souběžný výkon více funkcí přitom vadí 40% dotázaných. Polovině dotázaných nevadí. Za kumulaci velkého množství funkcí byl v minulosti kritizován zejména Michal Hašek. Ohledně této otázky se strhla počátkem tohoto roku velká debata uvnitř ČSSD, jež kromě Prahy, Libereckého a Ústeckého kraje drží všechny hejtmanské posty.

Oblíbenost hejtmanů všech čtrnácti českých a moravských krajů v září 2014.

Oblíbenost hejtmanů všech čtrnácti českých a moravských krajů v září 2014.  Zdroj: Phoenix research online.