Domů Dění v regionech Nejsou z cihe...

Nejsou z cihel ale ze dřeva. Novodobé baťovské domky postaví jeřáb za pár hodin

0
Freedomek

Ráno je pozemek prázdný a po obědě už na něm stojí patrová dřevostavba s plochou téměř 80 metrů čtverečních a prostornou terasou. Jeřáb ji zvládne postavit za dopoledne. Nápad brněnské firmy, takzvaný Freedomek, už stačil posbírat řadu ocenění. Lidé si jej mohou v těchto dnech prohlédnout na Mezinárodním stavebním veletrhu na brněnském výstavišti.

Dělí je od sebe více než polovina století i použitý materiál, přesto inspiraci baťovskou architekturou nezapřou. Patrový model, letošní novinka české společnosti Freedomky, vsází podobně jako zlínské půldomky na efektivní využívání prostoru. „Zároveň má dům i svůj jasný estetický rozměr, promyšlené proporce a kompozici jednotlivých otvorů ve fasádách,“ vysvětlil autor Freedomků architekt Marek Jan Štěpán.

Do rozměrů 4×11,5 metru se vešly tři obytné místnosti o celkové ploše 60 metrů čtverečních – dvě v přízemí a jedna v prvním patře – i 13metrová terasa.

Freedomek

Největší technickou svízelí byla pro architekta otázka, jak usadit domek na místě. „Nejvíce času zabralo vymyslet návaznost obou modulů. Dům je totiž složen z většího modulu M, na kterém leží menší Freedomek S,“ doplnil Štěpán.

Freedomek

Freedomek je ale kvůli modulové koncepci v podstatě nafukovací a roste se svými obyvateli. „Pokud se změní rodinná situace nebo si třeba chcete vybudovat kancelář doma, jednoduše si vyberete další modul, který se stane přirozenou součástí vašeho původního Freedomku,“ řekla Petra Němečková ze společnosti Freedomky.

Zatím posledním přídavkem k Freedomku je novinka letošního roku – kůlna. „Jde o rozšíření prostoru pro sportovně laděné obyvatele Freedomku nebo třeba kutily. Lyže, kolo, sekačka či nářadí – to vše teď bude možné uskladnit v boční části stavby,“ popsala Petra Němečková.

S myšlenkou Freedomku přišel Jiří Brosch a architekt Marek Jan Štěpán. V začátcích společnost, která dnes vyrábí nejznámější český příspěvek k takzvanému svobodnému bydlení, prošla i Jihomoravským inovačním centrem.

Poprvé si mohli lidé Freedomek prohlédnout v roce 2010 na Václavském náměstí při akci Architecture Week. Už tehdy vzbudil velkou pozornost – drobnou dřevostavbu si tehdy prošlo 25 tisíc lidí.