Domů Dění v regionech Nejtalentovan...

Nejtalentovanější studenti si rozdělili 3,6 milionu korun v soutěži Brno Ph.D. talent

0
elektronická evidence tržeb

Šeky na dohromady 3,6 milionu korun dostali dnes v Brně nejtalentovanější doktorandi z technických a přírodovědných oborů, kteří uspěli v soutěži Brno Ph.D. talent. Další tři roky se tak nemusí bát, že by živořili se základním několikatisícovým stipendiem od univerzity. Místo existenciálních obav se můžou soustředit na svůj výzkum. Právě ten porota v soutěži ocenila.

Systém předvídání dopravní situace v Brně, studium bakterií z Antarktidy nebo analýza leukemických buněk. To jsou jen některé z dvanácti v soutěži oceněných projektů. Dotáhnout slibný výzkum do konce ale není vůbec snadné. Kromě vlastního bádání musí mladí vědci řešit ještě jeden zcela nevědecký problém: jak vyjít s penězi.

Přežít s osmi tisíci na měsíc

Základní příjem doktoranda z univerzitního stipendia většinou nepřesahuje osm tisíc korun. „Kdybych šel do zaměstnání, měl bych pravděpodobně mnohem vyšší plat,“ uvedl jeden z vítězů soutěže Jakub Sochor, který na brněnském Vysokém učení technickém vyvíjí inteligentní kamerový systém pro sledování dopravy.

Talentovaní inženýři a magistři si tak místo doktorandského studia často zvolí odchod do soukromé sféry nebo do zahraničí. Právě tomu má projekt Brno Ph.D. talent zabránit. Do jeho čtvrtého ročníku investovalo město Brno přes Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu (JCMM) 3,6 milionů korun. Každý z dvanácti vítězů tak dostane tři roky po sobě sto tisíc korun na přilepšenou.

„Brno se snaží tímto projektem motivovat mladé vědecké talenty ke studiu náročných přírodovědeckých a technických oborů v Brně. Můžeme tak zabránit odchodu nadějných studentů a dokonce získat ke studiu v Brně i doktorandy ze zahraničí a tím zvyšovat kvalitu výzkumu a vývoje v Brně,“ uvedl brněnský primátor Petr Vokřál.

Cíl soutěže Brno Ph.D. talent: přilákat ty nejnadanější

Že se tato strategie vyplácí, dokazuje i jeden z vítězů Adam Obrusník. Student, který se zabývá výzkumem zvláštního druhu plynů a jeho použití například pro léčbu rakoviny nebo sterilizaci nemocničních nástrojů, dostal několik nabídek ke studiu od zahraničních univerzit. Svému nadějnému bádání se teď může věnovat z Brna a nemusí ho zlobit, že od univerzity dostává ani ne polovinu průměrného českého platu. „Nepřeháním, že možnost ucházet se o stipendium byla jedním z hlavních důvodů, proč jsem zůstal,“ přiznal Obrusník.

Brno je tímto projektem mezi českými městy unikátní. „Podpoření studenti jsou velmi aktivní a nadprůměrní v publikačních činnostech, účastní se důležitých konferencí či absolvují zahraniční stáže na prestižních univerzitách. Zvedají tím mezinárodní renomé brněnských univerzit,“ upozornil ředitel JCCM Miloš Šifalda.

Brno tak podle něj získává mezi dalšími českými městy konkurenční výhodu v lákání mladých talentovaných lidí z Česka i z ciziny. Stipendisty soutěže Brno Ph.D. talent je ostatně i několik mladých zahraničních vědců studujících v Brně.

„Pokud chceme být jedním z nejlepších regionů ve vědě, výzkumu a inovacích v Evropě, tak potřebujeme kvalitní lidi. Nejde jenom o to přilákat dalších dvacet nebo třicet doktorandů, ale vytváří to určitý obraz regionu a města, které ví, že inovace jsou jeho priorita. Díky tomu to vědí i firmy,“ upozornil Šifalda.

V Brně je podle něj dnes více než 400 firem s vlastním výzkumem. „Nepřišly by, kdyby nevěděly, že je tady prostor pro chytré lidi, že se sem stahují a že jsou podporovaní,“ uzavřel Šifalda.