Domů Dění v regionech Nová podnikat...

Nová podnikatelská zóna v Ostravě může zaměstnat až patnáct set lidí

0

Na území bývalého průmyslového areálu v Ostravě-Kunčičkách vzniká nová podnikatelská zóna Business Park Ostrava. V budoucnu může zaměstnat až patnáct set lidí. V provozu je zatím první ze sedmi plánovaných výrobních, logistických, skladovacích či velkoobchodních hal.

Business Park Ostrava roste na ploše třinácti a půl hektaru, kterou dříve zabíral průmyslový areál. Ten ale v poslední době patřil mezi takzvané brownfieldy, tedy nevyužívané areály, které čekají na revitalizaci a nové investory. „Je to největší podnikatelská zóna, která na Ostravsku vzniká obnovou a dalším využitím brownfieldu,“ upozornil Dušan Kastl z developerské společnosti Contera Management.

S jeho přeměnou a výstavbou první haly pomohly peníze z evropských fondů a soukromý kapitál. Umožnil to nástroj JESSICA, který dokáže financovat ziskové projekty rozvoje měst penězi z EU formou výhodného dlouhodobého úvěru.

Pomohla JESSSICA

Byl to právě evropský úvěr ve výši 158 milionů korun, který umožnil celý projekt nastartovat. „Aktuálně probíhá regenerace pozemku a zasíťování celého areálu. Na zprovozněnou halu naváže výstavba další haly, která je připravena do fáze stavebního povolení. Jednáme proto s dalšími potenciálními zájemci,“ popsal vývoj pojektu Kastl z Contera Managementu. Peníze z úvěru se postupně vrátí do nástroje JESSICA a budou znovu použity na regeneraci a další využití brownfieldů.

JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) je finanční nástroj podporovaný Evropskou komisí, který umožňuje návratné financování ziskových projektů v městských oblastech. Tyto investice mohou mít formu vlastního kapitálu, úvěrů nebo záruk. Směřují do projektů prostřednictvím fondů rozvoje měst.

Právě společnost Contera Management je manažerem fondu rozvoje města Contera Urban Development Fund MS, který poskytl úvěr na ostravský Business Park. Kromě Contera Urban Development Fundu funguje na Moravskoslezsku ještě jeden fond rozvoje měst, který poskytuje výhodné dlouhodobé úvěry – Českomoravská záruční a rozvojová banka.

Žádné komentáře

Napište komentář