Domů Aktuálně Nové vybavení...

Nové vybavení přispěje ke zvýšení kvality rehabilitační péče v Jihomoravském kraji

Celkem 324 zdravotnických přístrojových celků výrazně zlepší rehabilitaci pacientů po léčbě v Jihomoravském kraji. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně je pořídí v rámci projektu „Modernizace pracovišť FNUSA pro sekundární prevenci o dočasně nebo trvale zdravotně postižené“.

Brno – Náklady na pořízení nových zdravotnických přístrojových celků činí 35 milionů korun. Projekt je z 85 % spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Integrovaného operačního programu. Nové přístroje by měly být zprovozněny do konce roku 2011.

Pacienti se mohou těšit například na několik druhů polohovacích lůžek a elektrických zvedáků, sloužících ke stabilizaci, vyšetření, terapeutickému cvičení i transportu po celém areálu nemocnice.

K návratu do běžného života jistě přispěje přístroj pro nácvik chůze, na němž pacient opět dosáhne sensomotorické stability a oživí si návyky nutné pro samostatný pohyb. Škála specializovaných motodlah je určena pro udržení pasivní hybnosti jednotlivých kloubů.

Pokud pacient ovládne základní pohybové aktivity, bude moci svou rehabilitaci podpořit cvičením na veslařském trenažéru či elektrickém pohyblivém chodníku. Tato zařízení budou využívána ke zlepšování zdravotního stavu pacientů, ale také k testování kondice výkonnostních sportovců.

Nově pořízené přístroje také rozšiřují terapeutické možnosti pro pacienty. K dispozici bude např. magnetoterapie, léčba ultrazvukem, lokální kryoterapie, vířivka pro horní i dolní končetiny, distanční elektroterapie či vakuově kompresní terapie končetin, kterou ocení zejména pacienti s poruchami oběhového systému.

Chloubou doléčovacího a rehabilitačního oddělení se pak stane multifunkční dynamometrický a rehabilitační vyšetřovací systém. Multifunkční komplex splňuje nejmodernější kritéria pro diagnostiku, testování, měření a rehabilitaci svalového a kosterního systému. S jeho využitím bude možné přesně stanovit, jaké aktivity budou pro pacienta nejvhodnější cestou k úplnému uzdravení a návratu do aktivního života.

Uvedené přístroje nemocnice dosud nevlastní, proto bude jejich pořízení velkým přínosem. „Projekt přispěje k vybudování komplexního rehabilitačního zázemí se špičkovým vybavením, umožňujícím provádění plnohodnotné léčebné rehabilitace. Očekávaným výsledkem bude zvýšení plynulosti, efektivity a kvality současného systému léčebně-preventivní péče poskytované především obyvatelům města Brna a celého Jihomoravského kraje,“ popisuje přednosta Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace FNUSA profesor Petr Dobšák.