Domů Dění v regionech Novela vinařs...

Novela vinařského zákona: Podpořil ji jihomoravský hejtman i část vinařů

Novela vinařského zákona

Novela vinařského zákona budí emoce, i když její finální podoba ještě není na světě. Do obchodu s vínem se čím dál tím víc míchá takzvaná lihová mafie, varují větší vinaři i Ministerstvo zemědělství, které změnu připravuje. Vlastníci vinoték a menších vinic se ale bojí, že ministerstvo při tažení proti černému trhu se „sudovkou“ šmahem smete i jejich byznys.

„Černý obchod s vínem poškozuje trh a úniky na daních způsobují velké škody státu, proto proti nelegálnímu obchodování zasáhneme razantněji než doposud,“ vyjádřil se ministr zemědělství Marian Jurečka.

Kde je ale problém, když většina vinoték v zemi, a je jich na 30 tisíc, láká zákazníky hlavně na kvalitní moravské víno? Kámen úrazu je právě v onom slově „moravské“ a ostatně i ve slůvku „kvalitní“.

Opravdu moravské? Téměř žádné

Mnoho levných sudových vín totiž nevidělo Moravu ani z rychlíku, a to i přesto, že je obchodníci takto prodávají. Většinou pochází ze zahraničí. A když loni Státní zemědělská a potravinářská inspekce čepovaná vína kontrolovala co do kvality, neprošlo každé třetí.

Novelu vinařského zákona proto podpořil i hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. „Považuji za naprosto přirozené, že Česká republika bude chránit poctivé moravské a české vinaře a jejich práci,“ komentoval to Hašek.

Za jsou i členové Svazu vinařů. Podle jeho prezidenta Tibora Nyitraye nemá skoro žádné rozlívané víno označované za moravské ve skutečnosti původ na Moravě. „Trápí nás zklamání zákazníka, kdy je poškozováno dobré jméno moravských vinařů,“ upozornil Nyitray.

Hejtman Hašek navíc tvrdí, že se do obchodu s rozlívaným vínem zapojuje takzvaná lihová mafie a stát kvůli tomu tratí na výběru daní. Nemluvě o zdraví lidí, kteří si nekvalitní víno koupí. Potvrzuje to ostatně i průzkum Svazu vinařů, podle kterého skončí nezdaněno asi 100 milionů litrů vína ročně. Stát tak může přijít až o 2,5 miliardy korun.

„Upozorňujeme na to vládu a konkrétně ministra financí už rok a v zásadě se stále nic neděje. Jestli chceme lepší výběr daní, tak to musí platit i pro oblast dovozového vína,“ dodal Hašek s tím, že na problém s pančováním a černým trhem upozornil i ministra vnitra Milana Chovance.

Levné víno je většinou z dovozu

Před šedou ekonomikou na trhu s vínem varuje i předseda senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Jan Hajda. „Jednáme s Generálním ředitelstvím cel i Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Vinaři chtějí solidní podnikatelské prostředí, jsme dohodnuti s celní správou, že se posílí kontrolní činnost,“ přiblížil Hajda.

Podle Nyitraye se ale nemluví o omezení dovozu vína. „Strašení, že zahynou vinotéky je nesmysl,“ řekl. Řada menších vinařů a vlastníků vinoték se ale bojí, že novela kromě lihové mafie dopadne i na ně, a to právě kvůli zvažovanému omezení prodeje sudových vín.

Nové vinice a laboratoř

Připravovaná změna zákona ale není pro vinaře jedinou novinkou. Jihomoravský kraj chce podle slov svého hejtmana podpořit obnovu a výsadbu vinic a vinohradů. „Máme zde nové plánovací období EU a s tím souvisí možnost osadit 700 až 800 hektarů nově vinicemi plus jedno procento ze stávající výměry, která je v České republice,“uvedl Hašek.

Krajské radě a zastupitelstvu Hašek také navrhne dotační program, který by počítal s až 200tisícovým příspěvkem na jeden hektar. „Dosud zde existovala státní podpora v oblasti rekonstrukce vinic a vinohradů, nově bychom tedy chtěli zřídit v této sféře podporu krajskou,“doplnil.

U střední vinařské školy ve Valticích má navíc podle Haška vzniknout i speciální laboratoř, ve které by odborníci zkoumali vzorky jak domácích, tak i dovozových vín. Taková zatím v Česku není, vína se tak kvůli analýzám posílají do zahraničí.