Domů Dění v regionech Nový Lískovec...

Nový Lískovec odstartoval cestu za pozicí jedničky mezi chytrými městy

0
Koncem září učinili na radnici brněnské městské části Nový Lískovec velký krok pro vstup do budoucnosti. Starostka Jana Drápalová podepsala společně s Centrem kompetence Smart regions zřízeným Technologickou agenturou České republiky Memorandum o spolupráci. To zahájí dlouhodobý proces, v jehož průběhu se má Nový Lískovec stát českou jedničkou v konceptu chytrých měst. Starostka zároveň představila i logo celého procesu. To ukázalo hravost, slovo „Nový“ nahradilo barevným anglismem „Njú“. „Smart není o technologiích, ale hlavně o lidech. Proto má být logo atraktivní pro mladé,“ uvedla starostka Nového Lískovce. dsc_5919 Čtvrť na západním okraji Brna nebyla vybraná náhodou. Už v minulosti dokončila několik „chytrých“ projektů. Vše odstartovalo v roce 2000 postupnou revitalizací městských bytů. Teď má postupovat systematicky k cíli dosažení celoplošně v celé městské části stavu souhrnně označovaný „SMART“. Spojení s Centrem kompetence a na ně navázaných partnerů a spoluprací v České republice a zahraničí má přinést například podporu ve znalostní rovině volby technologií, postupů a služeb, snadnější přístup k získání dotací či jiných forem kombinovaného financování.

Parkování je problém

Prvními projekty k realizaci mají být zřízení komunitního centra ihned následovaného stavbou parkovacího domu. „S projekty se snažíme jít za občany. Parkování většina obyvatel označuje za největší problém městské části. Parkovacích ploch je nedostatek,“ upozornila Drápalová, jejíž městská část již nyní připravuje prvních 37 dílčích projektů nejrůznějšího rozsahu. dsc_5939 Zatím se však nedá přesně říct, kolik městská část či další investoři vloží do projektů peněz. Každý nápad nejprve čeká studie proveditelnosti. Je však jasné, že do této oblasti v budoucnu poputují z různých zdrojů desítky až stovky milionů korun. Cílem však je, aby realizací všech projektů nedošlo k negativnímu vlivu na sociálně-ekonomické podmínky pro obyvatele městské části, ale naopak. Obyvatelé musí z tohoto procesu získat lepší podmínky k životu. Hlavní koordinátor Centra kompetence Jan Pokorný podotkl, že cílem je vytvořit síť projektů a partnerů. „Mělo by jít o společenství seriózních firem. Klíčové u projektů jsou porozumění a propojování věcí,“ řekl Pokorný.

Najít správné financování

Daniel Ryšávka z České spořitelny, jednoho z partnerů představil, jakým způsobem může pomoct bankovní dům. „S obcemi a městy se nebavíme jen o samotných penězích, ale i o jejich využití. Naše úloha je poradenství, financování, dotace a projekty. Jde o to, najít správné financování,“ uvedl zástupce České pojišťovny. dsc_5960 Lukáš Svoboda z energetické společnosti E.ON pochválil Nový Lískovec za jeho náskok v konceptu smart city. „Podepsali jsme memoranda s 22 městy, ale drtivá většina ještě není připravena. Nám jde hlavně o efektivní využívání  energetických zdrojů.  Města a obec mají jednoznačně největší zájem o projekt veřejného osvětlení,“ uvedl.

Carsharing a bikesharing

Klíčový problém Nového Lískovce – parkování – pomohl osvětlit Petr Váverka z firmy MPLA. „Musíme si uvědomit, co je vlastně parkování. Zábor veřejného prostranství, ale málokdo se k tomu takto staví. Když máte omezené místo, a chce tam parkovat mnohem víc lidí, je to špatně. Regulace je potřeba. Ukazují to příklady z Tokia, Singapuru nebo třeba Amsterdamu. Musí se provázat všechny módy dopravy provázat a hlavně to říct lidem. Tady by stálo za to implementovat carsharing a bikesharing. Ideálně v Brně elektrokolo. A parkovací domy, protože bude tlak, aby aut bylo stále víc,“ nastínil. dsc_6050 Zbyněk Juřena z Altronu ukázal, že aplikace chytrých měst produkují spoustu dat, která se musí někde uložit. „Když budou každé jinde, nikdy z nich nezískáte smysluplné údaje. Chyba je udělat data ostrůvkově bez jejich integrace. Současně se musí také realizovat přátelské užívání výstupů z těchto dat, a to jak pro občany, věřejnou zprávu, tak i pro provozovatele a vlastníky infrastruktury. Z toho jsme poučení,“ uvedl expert na datové informační systémy pro koncept smart city.